Як законодавці планують відновлювати міста після війни та забезпечувати українців тимчасовим житлом?
Верховна Рада ухвалила закон, який має розв’язати правові та організаційні питання щодо відновлення українських міст після війни. Йдеться про створення швидкого житла для вимушених переселенців та спрощення процедур щодо забудови територій, які постраждали від війни з росією.
Документ вносить зміни до низки галузевих законів у сфері містобудування, зокрема, щодо будівництва осель, необхідної інфраструктури для переселенців, відновлення постраждалих територій, розміщення виробничих потужностей підприємств тощо.
Закон передбачає не лише забезпечення житлом людей, а й відновлення цілих населених пунктів, інфраструктуру в областях та допомогу підприємствам.
На що можуть розраховувати українці, які втратили житло?
Законодавці планують розв’язати питання забезпечення вже наявним житлом людей, чиї будинки було пошкоджено або знищено внаслідок бойових дій. Закон вводить нове поняття — тимчасова споруда. Тобто йдеться про будівництво та розміщення модульних будинків, де зможуть тимчасово розміститися сім’ї.
Процедуру розміщення таких споруд та комплексів спростили. Їх можна встановлювати всюди, крім земель природно-заповідного фонду, історико-культурного та лісогосподарського призначення, без зміни цільового призначення.
Тимчасові споруди чи комплекси не є об’єктами будівництва з точки зору українського законодавства та об’єктами нерухомого майна в розумінні Цивільного кодексу України. Тобто не є будинками у звичному для нас розумінні і можуть бути переміщені з місця на місце.
Як планують відбудовувати міста та території України?
Закон знову вводить новий термін — програма комплексного відновлення області чи території громади, що зазнала руйнувань внаслідок військових дій.
Якщо у першій редакції проєкту закону йшлося про відновлення територій (їхніх частин), то ухвалений закон включає положення і про комплексне відновлення областей.
Йдеться про аналіз руйнувань та ресурсів для відбудови, розмінування територій, демонтаж будівель та пропозиції про загальне відновлення області.
Програму розробляє відповідна обласна державна адміністрація, залучаючи необхідних фахівців, а питання стосовно відновлення територіальної громади вирішують сільські, селищні та міські ради.
Склад, зміст, порядок розробку, проведення громадського обговорення, погодження, внесення змін до програми визначає уряд, від якого очікуємо ухвалення відповідних рішень найближчим часом.
Яка участь громадськості в ухваленні рішень щодо тимчасового житла та програм відновлення?
Закон не передбачає проведення громадського обговорення щодо схеми розміщення тимчасового житла. І це цілком виправдано з огляду на їх тимчасовий характер.
Натомість, забороняється затверджувати програми без громадського обговорення проєкту. У першій редакції законопроєкту громадське обговорення програм також не передбачалося, однак таке положення змінили через критику.
Тепер обласні державні адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад зобов’язані:
- оприлюднювати рішення про розроблення програми комплексного відновлення на офіційному сайті
- пропозиції можна подавати протягом 15 календарних днів
- реєструвати, розглядати та враховувати пропозицій громадськості до проєкту програми комплексного відновлення
- узгоджувати суперечливі питання з громадськістю
- оприлюднювати на своєму офіційному сайті результати розгляду пропозицій громадськості до проєкту програми комплексного відновлення
«Сподіваюся, що всі українці які втратили житло, або які були змушені покинути домівки через бойові дії невідкладно отримають пристойне тимчасове житло. Хотілося б, щоб при створенні тимчасових споруд враховувалися потреби самих переселенців, зокрема, сімей з дітьми та людей з особливими потребами. Навіть тимчасові рішення мають бути придатні для комфортного життя людей»,
коментує юристка практики захисту бізнесу Христина Унгурян.
Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:
- офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
- сайт millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
- за телефоном +380 (67) 538 45 38
А ще віднедавна у нас є Patreon. Там ділитимемося частиною матеріалів від нашої команди. Будемо вдячні, якщо підтримаєте нас, а ми натомість зможемо брати ще більше pro bono кейсів.