fbpx
+380 (67) 538 45 38

Як нині держава захищає права військових, які в АТО захищали її громадян і суверенітет?

24.06.21

Маємо докази того, що поліція та прокуратура затягують досудове розслідування у справі щодо нападу на ветерана АТО Івана Дєєва, звільненого з полону російських окупантів.

З чого все почалося?

16 жовтня 2020 в передобідній час Іван Дєєв разом з дружиною їхали в своєму авто по вул. ул. Тютюнника (Барбюса) у м. Києві. Попереду них рухався BMW X7, який раптово зупинився, перекривши проїзд. У зв’язку з цим наш Клієнт Іван Дєєв посигналив. Водій позашляховика не відреагував і ветеран АТО відкрив двері своєї машини, щоб зробити зауваження

Після цього з BMW X7 вийшли двоє чоловіків і почали нецензурно лаятися. Вони підійшли до автомобіля, в якому знаходилось подружжя, і почали бити Івана Дєєва. Дружина українського військового, намагаючись зупинити напад на свого чоловіка вибігла з автомобіля та почала відштовхувати одного з нападників, який вдарив її в обличчя та відкинув.

Після цього обидва чоловіки продовжували наносити Івану Дєєву удари ногами та руками, після чого наш Клієнт втратив рівновагу та впав. Побиття зупинили перехожі, які побачили неправомірні дії. Далі нападники просто повернулись до свого автомобіля та поїхали у невідомому напрямку.

Інцидент записала камера спостереження одного з підприємств ().

Кримінальне провадження

Майже одразу після відкриття кримінальної справи почали відбуватись речі, на які хочемо звернути увагу:

1) Повідомлення про підозру зовсім іншій особі.

Замість підозри Юрію Свиридову, докази причетності якого є в матеріалах справи, підозру про вчинення нападу вручено сторонній людині, яка не мала відношення до інциденту.

Що це: помилка через поспіх чи саботаж справи? Адже, у зв’язку із подальшим скасуванням підозри, досудове розслідування загрузло майже на півроку. Півроку у кримінальному провадженні не здійснювалась жодна дія, оскільки прокурори перевіряли законність скасування підозри людині, хоча це взагалі не оскаржувалось жодною стороною. Результат піврічних поневірянь справи по прокуратурам — підозру поновлено.

2) Непричетна до нападу особа — з підозрою, а причетна — без.

Представники потерпілого подали клопотання про скасування підозри непричетній особі і повідомлення про підозру Юрію Свиридову, на якого вказували свідок і потерпілі. Однак у задоволенні клопотання відмовлено. Прокурор пояснив це тим, що начебто не зібрано достатньо доказів.

3) Спроба вилучити відеодоказ.

Через декілька днів після нападу на ветерана АТО до підприємства, камера якого зафіксувала правопорушення, прийшли декілька чоловіків, які представилися працівниками СБУ. Вони вимагали видати їм “плівку”, на якій зафільмовано хронологію нападу. Зображення не чітке, але можна розгледіти, що саме чоловіки з BMW X7 чинили неправомірні дії.

Для довідки. В мережі є інформація, що Юрій Свиридов фігурує у справі щодо підготовки замаху на генерала СБУ Андрія Наумова. Як пишуть журналісти, у справі вже після інциденту з Дєєвим раптово з’явився “ініціативний” рапорт, де вказано, що Свиридову начебто відомі обставини передачі грошей за організацію замаху на Наумова ().

Може скластися враження, що ситуація виглядає так: “Свиридов дає потрібні покази СБУ у справі Наумова, а СБУ сприяє благополучному для нього вирішенню справи Дєєвих”.

4) Покази свідків, які вводять в оману.

Деякі особи, які називають себе свідками інциденту, стверджують, що саме Клієнти нашої Компанії спровокували конфлікт та першими накинулись з кулаками на людей з BMW X7.

Цих людей досі не допитували повторно і з ними не проводилися слідчі експерименти, хоча в матеріалах є відео, де можна розгледіти, що саме особи з позашляховика накинулися спершу на Івана, а потім і на Людмилу Дєєвих, а не навпаки (відео тут —).

5) Допит свідків.

Адвокати ініціювали проведення слідчого експерименту зі свідками і нападниками та одночасні допити у форматі “Свідки — Дєєви” та “Нападники — Дєєви”. Однак старший групи слідчих раптово вийшов у відпустку та закрив матеріали справи у себе в кабінеті, забравши ключі від нього з собою у відпустку. У його колег не знайшлось жодного дублікату, щоб відчинити кабінет.

“Згідно ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в нашій країні найвищою соціальною цінністю. Це має працювати завжди і з усіма. Більше того, коли мова йде про ветеранів війни, які ризикували собою на благо суспільства, а повернувшись у мирні міста, стикаються з несправедливістю. Справа нападу на Дєєвих вже могла бути у суді. Але розгляд затягується. Сподіваємося, що слідство і прокурори все ж почнуть виконувати свій прямий обов’язок — почнуть притягувати до відповідальності причетних до злочину осіб”

коментує Mykola Skuba, молодший юрист кримінальної практики Міллер, юридична компанія.

З метою досягнення справедливості у цій справі ми вже звернулися до Офіс Президента УкраїниОфіс Генерального прокурора, до Голови Нацполіції Ігоря Клименко, комітетів Верховної Ради України.

Окремо дякуємо за активну підтримку голові Консультативної ради з питань забезпечення гарантій прав і основоположних свобод осіб, які брали участь у захисті України, Альоні Вербицькій (www.facebook.com/verbytskaalona).

Нагадаємо, що Іван Дєєв — ветеран війни на Донбасі. У 2014 році він пішов служити у полк спецпризначення, який проводив диверсійні операції на окупованих територіях. В тому числі наш Клієнт особисто приймав участь у ліквідації так званого “начальника міліції” ДНР. Незадовго після цієї операції військовослужбовець потрапив у російський полон і провів там близько трьох років, де пережив різноманітні тортури. Під час обміну у 2019 році він повернувся з полону, у Києві проходив реабілітацію.