fbpx
+380 (67) 538 45 38

Дистанційна робота за кордоном

21.03.22

Від початку війни дуже багато українців вимушено покинули свої домівки та наразі перебувають за кордоном. Проте наша економіка має працювати, а нашим громадянам також потрібен дохід для проживання за кордоном.

Законодавство про працю не містить окремого регулювання випадків виконання роботи дистанційно саме за кордоном. Але відповідно до Закону України  «Про міжнародне приватне право» до трудових відносин застосовується право держави, у якій виконується робота.

Дистанційна робота — це форма організації праці, коли працівник:

  • сам визначає своє робоче місце
  • може працювати поза офісом
  • може самостійно забезпечити себе всім необхідним для роботи (у такому разі несе відповідальність за техніку)
  • повинен використовувати інформаційно-комунікаційні технології (засоби зв’язку: комп’ютер, телефон тощо)

Під час війни дистанційну роботу можна запроваджувати наказом без обов’язкового письмового договору. Але не забудьте — з наказом працівник має ознайомитися протягом двох днів від ухвалення, але до запровадження дистанційної роботи.

Тому рекомендуємо отримати від працівника від руки написану розписку з підписом, що він ознайомився з наказом та з усіма  деталями формату роботи, з посиланням на підстави ознайомлення.

При дистанційній роботі електронний зв’язок — email, месенджери набувають офіційного статусу. Рекомендуємо відразу погодити відповідні засоби зв’язку.

За загальним правилом статті 163 Податкового Кодексу України, якщо фізична особа отримує дохід від українського роботодавця (оплату за трудовим договором), цей дохід повинен оподатковуватись в Україні, незалежно від того, податковим резидентом якої держави є фізична особа.

«Пам’ятайте працівникові мають гарантувати відпочинок (період відключення), при якому він може переривати будь-який зв’язок з роботодавцем. І це не вважається порушенням умов договору або дисципліни»,

зазначила юрист практики судових спорів Юлія Рябець.