Допомога на проживання українцям під час війни: хто відтепер зможе отримувати гроші?

06.05.22
Автор публікації: Дар’я Палієнко

Кабмін звузив перелік отримувачів допомоги на проживання під час війни. Це оновлення передбачає постанова «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України». Пояснюємо, кого торкнуться зміни. 

Що важливо знати? 

Допомогу на проживання за березень та квітень надаватимуть всім внутрішньо переміщеним особам (ВПО).

Починаючи з травня перелік отримувачів звузили. 

 Компенсації зможуть отримувати лише: 

  • ВПО, які переїхали з території територіальних громад, розташованих у зоні  бойових дій або які перебувають в тимчасовій окупації чи оточенні. Перелік таких території тут, він змінюється з урахуванням поточного стану в країні. Стежити за змінами можна на сайті Мінреінтеграції)
  • ВПО, чиє  житло зруйноване війною або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування грошей  (через Єдиний державний портал електронних послуг).

Розмір допомоги ВПО становить: 

  • для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 гривень
  • для інших осіб  — 2000 гривень

Допомогу виплачують за повний місяць, незалежно від дати звернення (про це детальніше у нашому попередньому матеріалі).

Крім цього, згідно з оновленнями, підтримка надається:

  • людям, які евакуюються із зони бойових дій (можливих бойових дій), у безпечні райони — у вигляді гуманітарної та іншої допомоги (детальніше про таку допомогу тут) або коштами від міжнародних організацій (про допомогу українцям від ООН та ЮНІСЕФ писали тут)
  • людям, які проживають у деокупованих населених пунктах, не мають і не мали статусу внутрішньо переміщених осіб — також у вигляді гуманітарної та іншої допомоги.

Людям, які проживають під тимчасовою окупацією, в оточенні (блокуванні), продовжать нараховувати всі соціальні виплати (пенсії, соціальну допомогу, пільги, субсидії тощо).

«Питання фінансових виплат українцям, які були вимушені покинути свої домівки через війну, нині стоїть дуже гостро. Адже багато людей залишилися без житла, роботи, необхідних базових засобів для життя, що у свою чергу зумовлює потребу у підтримці від держави. Уряд продовжує впроваджувати необхідні зміни до законодавства для допомоги громадянам, проте ми всі маємо пам’ятати це не швидкі процеси, вони потребують часу, перевірок, а також необхідних узгоджень перед тим, як виділені кошти розподілять на потреби населення»,

зазначила помічниця юриста практики судових спорів Дар’я Палієнко