Зміни в законодавстві. Що робити, якщо ви директор «підприємства-привида»?

11.08.21

З 11 липня почали діяти нові вимоги щодо реєстрації юридичних осіб. Низці підприємств, про які йде мова у нашій попередній публікації (bit.ly/3s8pgGR), необхідно подати дані про структуру власності і кінцевого бенефіціарного власника. В іншому випадку — штраф.

У зв’язку з цим виникає логічне питання. Що робити з «підприємствами-привидами», які протягом багатьох років не здійснюють господарську діяльність, не сплачують податки, не подають звітності, але і не знаходяться у стані припинення?

Сьогодні практика захисту бізнесу розповість, що робити людям, які формально обіймають посаду директора в таких підприємствах і бажають звільнитися, аби не мати клопоту у подальшому.

АЛГОРИТМ ДІЙ У ДАНІЙ СИТУАЦІЇ:

1. Директор має написати заяву про звільнення за власним бажанням (ст. 38 КЗпП). Попередити про це власника товариства або уповноважений ним орган потрібно письмово щонайменше за два тижні.

2. Директор готує проведення загальних зборів учасників товариства. Дату, час, місце зборів, порядок денний (на розгляд треба винести питання про звільнення директора та його переобрання) необхідно повідомити учасникам не менше ніж за 30 днів до запланованої дати (ч. 3 ст. 32 Закону України «Про ТОВ та ТДВ»).

3. Директор відправляє повідомлення про зборів учасників товариства та заяви про звільнення за власним бажанням кожному учаснику товариства поштою з описом вкладення. Слід врахувати час доставки і можливі затримки.

4. Підготовка документів для звернення до суду. На даному етапі, з-поміж іншого, слід зібрати копії всіх документів з попередніх етапах (у тому числі правовстановлюючих, копії описів до листів, що направлялись тощо)

5. Звернення до суду із позовною заявою про встановлення факту припинення трудових відносин та зобов’язання реєстраційної служби внести зміни до ЄДР.

Варто пам’ятати, що вас ніхто не може змусити працювати проти вашої волі, у тому числі директором «підприємства-привида». Це гарантує ст. 43 Конституції України, яка передбачає, що кожен має право на працю, яку вільно обирає або на яку вільно погоджується, а використання примусової праці забороняється.

«Ситуація зі звільненням з посади директора в «підприємствах-привидах» актуально-проблематична у зв’язку з тим, що однозначного порядку її розв’язання немає. Судові рішення на користь особи, що бажає звільнитися, нерідко залишається без виконання, оскільки суд не має змоги впливати на діяльність інших органів, видаючи накази про внесення змін до ЄДР та ін., все це є наслідком прогалин в законодавстві, які необхідно усувати, для вирішення даного питання»

коментує Anhelina Klymchuk, адвокат Міллер, юридична компанія.

Тож перевірте в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), чи випадково ви не є директором «підприємства–привида». Задля уникнення неприємних сюрпризів. В іншому випадку — ми завжди на зв’язку!