fbpx
+380 (67) 538 45 38

Зловживання правом на мобілізацію: де межа?

18.03.22

В Україні 23-й день війна. Повномасштабна війна за людей, територію, суверенітет та націю. Ми воємо не лише за власну свободу та майбутнє, а й за демократію цілого світу.

Ми радіємо та підтримуємо нові санкції проти країни-агресора, бачимо черги в магазинах, бійки за цукор, сльози за чізбургерами та інстаграмом і стежимо за падінням економіки росії щодня. Це мотивує. І в цьому є вклад кожного з нас. 

Проте не варто забувати про економіку України, яка і без санкцій переживає непрості часи. Бізнесу зараз дуже складно, бо зруйновано склади, офіси та інфраструктуру. Є кадровий голод. Більшість працівників або захищають країну у лавах територіальної оборони, або переїхали в безпечні зони, щоб продовжити працювати. 

Нині гостро стоїть питання примусової мобілізації тимчасово переміщених осіб. Саме тих, що переїхали із зони бойових дій та продовжують працювати. І є непоодинокі випадки вручення повісток на блокпостах, просто на вулицях, у магазинах та у квартирах. Трапляються випадки, коли людей призовного віку силою садять в автобуси та везуть у воєнкомати.

То де межа законності та як себе поводити в такій ситуації з точку зору права?

Ми підготували кілька порад для переселенців на випадок, якщо описана ситуація трапиться.

1. Після приїзду у безпечне місце питання реєстрації у ЦНАПі, сільраді чи територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) залишається за вами на власний розсуд. За те, що ви не зареєструвалися, не передбачена відповідальність. 

2. Навіть, якщо ви зареєструвалися і вам видали пам’ятку, що потрібно стати на облік — це не повістка, тому не створює жодних правових зобов’язань. 

3. Телефонний дзвінок не вважається повісткою з точки зору закону, ви не повинні на слово вірити вашому співрозмовнику. Є непоодинокі випадки шахрайства та грабежів. То ж не реагуйте на дзвінки з неперевірених номерів.

4. Якщо вам представники територіального центру комплектування, правоохоронних чи інших органів вже вручають повістку — відмовлятись не можна. За це передбачена кримінальна відповідальність: штраф від 5 100 до 8 500 грн або від 3 до 5 років. Залежить від того, що написано в повістці та ким вона підписана (ст. 336 та ст. 337 Кримінального кодексу України). 

За неявку до територіального центру комплектування при отриманні повістки під підпис — настає адміністративна відповідальність (ст. 210-1 КУпАП), від 1 700 до 3 400 грн штрафу. Його можна оскаржити в суді протягом 10 днів з моменту винесення постанови.

5. При врученні повістки вас не мають права насильно доставляти до територіального центру комплектування. Вам можуть запропонувати сісти в автобус та проїхати з ними, але ви маєте право відмовитись та повідомити, що прийдете добровільно у визначений час. 

Якщо вас силою намагаються забрати та доставити у військкомат — це злочин, за який передбачена кримінальна відповідальність (ст. 146 ККУ). Особисто ви або ваші близькі повинні фіксувати це на відео, після чого дзвонити у поліцію та адвокату.

6. Якщо ім’я або прізвище на повістці вказано з помилками (не так, як у документах), то ця повістка не вважається законною та не підлягає виконанню.

7. А от якщо ви були у територіальному центрі комплектування, пройшли медкомісію, і вас визнали придатним до військової служби, а ви не з’явилися на збори у призначений час — за це також передбачена кримінальна відповідальність, від 3 до 5 років позбавлення волі (ст. 336 Кримінального кодексу України).

8. І найважливіше. Відсутній склад злочину за ухилення від призову за мобілізацією (ст. 336 ККУ), якщо є документально підтверджений факт (наказ) про відстрочення конкретної людини. У такому випадку її неможливо притягнути до відповідальності. Те саме стосується «бронювання» конкретних категорій осіб.

«Закон залишається законом, навіть у воєнний час. Деякі права громадян обмежуються, проте не скасовуються. А отже їх треба знати та захищати. Зловживання правом з боку правоохоронних чи контролюючих органів недопустиме. Як у мирний, так і воєнний час. Це те, що, зокрема, відрізняє нас від росії. Варто пам’ятати, що бізнесу зараз як ніколи треба працювати та підтримувати економіку країни. Як ні то однаково, що ми самі на себе накладаємо санкції»,

коментар команди Miller

Наша компанія готова захистити ваші права від будь-яких протизаконних посягань. Звертайтеся у будь-який час. Ми готові обробляти ваші запити та допомагати 24/7.

Ми приймаємо нові запити від клієнтів через:

  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • розділ запитів на сайті (праворуч вгорі сторінки)
  • месенджер Facebook