Злочини проти основ національної безпеки України: державна зрада та шпигунство

Продовжуємо нашу рубрику про найактуальніші кримінальні правопорушення. Цього разу розбираємо такі злочини, як державна зрада та шпигунство: що це за дії, у чому різниця та яка відповідальність.
Державна зрада
Це умисні дії, вчинені громадянином України на шкоду суверенітету, територіальній цілісності, недоторканості, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці (ст. 111 КК України).
Які є форми державної зради?
- Перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту
- Шпигунство
- Надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України
Перехід на бік ворога означає, що громадянин України допомагає державі, з якою Україна перебуває у стані війни/збройного конфлікту. Наприклад, вступ на службу до військових формувань держави-агресора, поліції чи каральних загонів; надання засобів для вчинення злочинів агентам спецслужб іноземних держав.
Шпигунство — збір і передача іноземній державі/організації або їхнім представникам інформації, що становить державну таємницю, якщо ці дії вчинені громадянином України.
Надання іноземній державі/організації або їхнім представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України полягає у намаганні нашкодити національній безпеці.
До підривної діяльності, зокрема, належать:
- насильницька зміна чи повалення конституційного ладу, захоплення державної влади
- розпалювання сепаратистських настроїв серед населення окремих регіонів, фінансування незаконних збройних формувань на території України, організація інформаційної експансії з боку інших держав
- організації не передбачених Конституцією України референдумів з територіальних питань
Виконавцем цього злочину може бути тільки громадянин України.
Суб’єктивна сторона державної зради характеризується виною у виді прямого умислу.
Тобто при вчиненні державної зради винний свідомо взаємодіє з ворогом в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту (шпигує, надає іноземній державі допомогу в проведенні підривної діяльності проти України).
Яка відповідальність?
Позбавлення волі від 12 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.
Державна зрада в умовах воєнного стану карається 15 роками позбавлення волі або довічним ув’язненням.
Чи може особу бути звільнено від кримінальної відповідальності?
Так. Це можливо, якщо людина не виконала злочинне завдання іноземної держави/організації і добровільно повідомила правоохоронців чи інші державні органи про це (СБУ, прокуратуру; якщо людина за кордоном — консульства, дипломатичні представництва України).
Добровільність втрачає свою цінність, якщо людина зізналася про зв’язок з іноземною державою/організацією або їхніми представниками після пред’явлення доказів чи початку проведення досудового розслідування у кримінальній справі.
Шпигунство (ст. 114 КК України)
Це збирання і передача іноземній державі/організації або їхнім представникам інформації, що становить державну таємницю, вчинене іноземцем або особою без громадянства. Такі дії посягають на національну безпеку України (в інформаційній, політичній, економічній, воєнній і науково-технологічній сферах).
Йдеться про секретні дані зі сфери оборони, економіки, зовнішніх відносин, державної безпеки. Ця інформація включена до Зводу відомостей, що становлять державну таємницю і її розголошення несе загрозу національній безпеці.
Зовнішньою ознакою віднесення документа, виробу або іншого матеріального носія інформації до предметів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, є гриф секретності.
Притягнути до відповідальності за шпигунство (ст. 114 КК України) можна тільки іноземця або особу без громадянства.
Іноземець — особа, яка є громадянином (підданим) іншої держави або держав (не має громадянства України).
Особу без громадянства жодна держава відповідно до свого законодавства не вважає своїм громадянином.
Тому, якщо українець збирає дані на користь іншої держави — його дії будуть кваліфікувати як державну зраду (ст. 111 КК України).
Яка відповідальність?
Від 10 до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна або без такої.
Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка припинила шпигунську діяльність, добровільно повідомила органи державної влади України про свої дії на шкоду інтересам України (якщо шкоди вдалося запобігти).
Якщо людина зібрала для передачі іноземній державі/організації чи їхнім представникам інформацію, але добровільно передала українській владі, її можуть звільнити від відповідальності.
Якщо особа, отримавши завдання іноземної розвідки, відмовилася виконувати його, незалежно від того, заявила вона органам влади про свій зв’язок з іноземною розвідкою чи ні, її не повинні притягати до кримінальної відповідальності.
Якщо вас цікавлять якісь конкретні теми — пишіть нам, будь ласка, у коментарях. Ми візьмемо це до уваги під час підготовки наступних публікацій.
Наш попередній матеріал про непокору та невиконання наказу командира читайте за посиланням.
Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:
- офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
- сайт millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
- Facebook messenger
- за телефоном +380 (67) 538 45 38