fbpx
+380 (67) 538 45 38

Законодавці легалізували співпрацю з фрілансерами

19.07.22

Верховна Рада ухвалила законопроєкт щодо трудових відносин з фрілансерами. Ключові положення документу  — врегулювання робочого часу та закріплення соціальних гарантій для співробітників, які працюють по найму. 

Що це означає? 

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом це особливий вид трудового договору, за яким не встановлено чіткого графіку роботи, працівник (фрілансер) виконує таку роботу виключно за запитом (завданням) роботодавця.

Це забезпечить гнучкість у виборі форми трудових відносин, збільшення мобільності працівника при реалізації його права на працю. 

Нині безліч спеціалістів (наприклад, IT-сфера, дизайнери, маркетологи та навіть юристи/адвокати, перелік невичерпний) співпрацюють на регулярній основі з різними компаніями, але на підставі цивільно-правових договорів, тобто, поза трудовими відносинами. 

Такі договірні відносини можуть бути визнані Держпрацею як «приховані трудові відносини», а це є порушенням законодавства та передбачає штраф — 65 000 грн.

Тому  була потреба у створені альтернативної форми трудових відносин, враховуючи особливості робочих процесів фрілансерів.

Що передбачають зміни? 

  • Надають можливість таким працівникам поєднувати легальну роботу у кількох роботодавців і при цьому мати базові соціальні гарантії (відпустка, лікарняний тощо) та захищають працівника від потенційних зловживань з боку роботодавця (наприклад щодо часу). Роботодавці натомість мають можливість легально використовувати потенціал таких спеціалістів в окремих проєктах, сплачуючи заробітну плату за фактично відпрацьований час (виконану роботу). 
  • Роботодавець самостійно визначатиме необхідність та час залучення працівника до роботи і її обсяг.
  • Мінімальна тривалість робочого часу протягом календарного місяця — 32 години. Мінімальна тривалість робочого дня не встановлена, що також надає можливість визначати зручний графік як для фрілансера, так і для роботодавця.
  • Кількість базових годин, у які від працівника можуть вимагати виконувати роботу не може перевищувати 40 годин на тиждень, а кількість базових днів не може перевищувати 6 днів на тиждень.
  • Можуть бути прописані додаткові підстави припинення таких трудових відносин, що фіксуються у договорі.

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом повинен містити, зокрема, інформацію про:

  • спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання  роботи
  • спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або відмовитися від її виконання
  • інтервали, в які від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні)

Також згодом буде затверджена типова форма такого трудового договору. Але у будь-якому випадку рекомендуємо не нехтувати детальними умовами такого трудового договору.

Важливо для роботодавців: 

  • кількість таких трудових договорів з нефіксованим робочим часом у одного роботодавця не може перевищувати 10% загальної кількості трудових договорів
  • якщо у вашому штаті працевлаштовано не більше 10 працівників — маєте право на заключення лише одного трудового договору з нефіксованим робочим часом
  • при нарахуванні заробітної плати (доходів) працівникам — ставка ЄСВ застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру

«Через застарілі трудові норми юридичне оформлення стандартних трудових відносин (наприклад, «сидимо в офісі з 9 до 18») для таких спеціалістів-фрілансерів грає обмежувальну роль, відповідно такі зміни мають сприяти зменшенню «тіньових трудових відносин». Трудовий договір із нефіксованим робочим часом за своєю юридичною природою є аналогом іноземного «zero hours contract», який на сьогодні широко застосовується у Великій Британії, Бельгії, Нідерландах та інших країнах»,

коментує старша юристка практики судових спорів Юлія Рябець.
Якщо вам потрібна допомога, звертайтеся до наших юристів будь-яким із цих способів:
  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • соцмережі Facebook та Instagram
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38