fbpx

Захист журналістів під час війни: які гарантії пропонує держава? 

19.04.22

55-й день в Україні триває війна з росією. Разом із українськими армійцями, волонтерами, медиками участь у ній беруть і журналісти, які ризикуючи своїм життям не лише демонструють світу реальну ситуацію в Україні, а й документують воєнні злочини. 

Від початку війни від куль ворога загинули 20 журналістів, зокрема, і представники іноземних ЗМІ, їхні імена оприлюднила Національна спілка журналістів. Крім цього, є зниклі безвісти та поранені. Російські окупанти під час війни в Україні скоїли велику кількість злочинів відносно представників ЗМІ. 

Для підвищення соціального захисту та статусу журналістів законодавці пропонують створити додаткові гарантії. Для цього до Верховної Ради подали спеціальний проєкт закону

Що пропонує законопроєкт? 

На законодавчому рівні прирівняти статус журналістів, які працюють у регіонах, де проводяться активні бойові дії, до військовослужбовців, а також надати їм та членам їхніх сімей додаткові соціальні пільги та гарантії. Пояснюємо, які саме. 

1. Доповнення ст. 16 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», передбачає: 

  • якщо журналіст загинув внаслідок поранення, контузії, каліцтва, які він дістав під час роботи у зоні бойових дій, його статус прирівнюють до статусу військовослужбовця, який проходив службу, та загинув за таких само обставин 
  • члени сім’ї (утриманці) такого журналіста користуватимуться усіма правами та гарантіями, передбаченими для членів сім’ї (утриманців) військовослужбовців (наприклад, виплата одноразової грошової допомоги внаслідок смерті журналіста)

2. Умови пенсійного забезпечення, передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для військовослужбовців та членів їх сімей, будуть поширюватися також на журналістів, які дістали поранення, контузії, каліцтва внаслідок професійної діяльності у зоні бойових дій та на членів сімей, батьків, утриманців, у випадку смерті журналіста (передбачені окремі строки призначення, порядок обчислення та перерахування пенсій)

3. До переліку осіб, яких визнають учасниками бойових дій Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» буде додано журналістів, які працювали у небезпечних регіонах (детальніше про пільги для цієї категорії осіб читайте тут). 

4. Журналісти, які здійснювали професійну журналістську діяльність у регіонах активних бойових дій, зможуть йти на пенсію за віком достроково. 

Законодавці також пропонують Кабміну запровадити єдиний реєстр журналістів, які загинули в Україні з 24 лютого (важливе нововведення стосовно закріплення офіційних даних про загиблих журналістів, що надалі матиме значення при наданні відповідного статусу членам їхніх сімей). 

Крім того, журналісти, які працювали у регіонах активних бойових дій до набрання чинності законом, так само матимуть право на отримання статусу учасника бойових дій.

«Журналісти — це воїни інформаційного фронту. І нині кожен із них, подекуди, ціною власного життя, робить свій внесок у нашу спільну боротьбу проти російських окупантів. Завдяки роботі журналістів Україну з перших днів підтримує весь цивілізований світ і ми щодня стаємо на крок ближчі до перемоги»,

зазначила помічниця юриста практики судових спорів Дар’я Палієнко.