fbpx
+380 (67) 538 45 38

Справа Андрія Коболєва: кейс про корупцію без корупції

23.01.23

Захищаємо Андрія Коболєва.

Сьогодні у ВАКС продовжиться розгляд клопотання про обрання Andriy Kobolyev запобіжного заходу. За версією детективів НАБУ, у 2018 році він незаконно отримав премію за роботу в НАК «Нафтогаз Україна», коли був Головою правління.

Ми відновили хронологію подій з 2017 року і підготували максимально детальну позицію по справі.

На погляд юридичної компанії «Міллер», це кейс противаги корпоративної та антикорупційної реформ у публічних компаніях. Ми ніколи не беремося за корупційні справи і пильнуємо свою репутацію. Справа Андрія Коболєва не має відношення до корупції і ось чому.

Обвинувачення каже, що Андрій Коболєв, зловживаючи службовим становищем, незаконно отримав премію у $10 млн. Проте, рішення про нарахування премій ухвалювала Наглядова рада «Нафтогазу». І тут варто зазначити, що суми премій, які ухвалюють наглядові ради акціонерних товариств не обмежувалися кількістю посадових окладів.

Прокурор каже, що Андрій Коболєв сам собі виписав премію. Але насправді рішення про це ухвалила Наглядова рада «Нафтогазу». Коболєв, як Голова правління, тільки подав Наглядовій раді прохання про розгляд питання нарахування премій, але самостійного рішення ухвалювати не міг. Наглядова рада мала незалежних юридичних радників, достатньо часу та компетенції, щоб ухвалити зважене рішення, яке відповідало світовим практикам.

Прокур вважає, що Андрій Коболєв ввів в оману Наглядову раду, тому що в 2017 році йому уже виплачувати премію за те ж досягнення — рішення арбітражу в спорі з «Газпромом».
Однак тоді в Стокгольмі між «Нафтогазом» і «Газпромом» розглядалися дві різні справи.

Премія, яку отримав Коболєв та його колеги в 2017 році, призначалася за здобуття позитивного рішення на користь «Нафтогазу» у справі, де арбітраж відмовив «Газпрому» у задоволенні вимог про стягнення боргу. У 2018 році арбітраж ухвалив рішення по другій справі — про стягнення заборгованості з «Газпрому» за транзит газу. У результаті цього рішення «Нафтогаз» отримує від «Газпрому» $5 млрд, і саме за це команда «Нафтогазу» отримала другу премію в 2018 році.

Сторона обвинувачення каже, що в той період «Нафтогаз» не міг виплачувати премії, оскільки річний фінансовий план компанії ще не був затверджений. Утім, заборона підприємствам, що належать державі, виплачувати премії керівникам до затвердження річного фінансового плану з’явилась на кілька місяців пізніше, ніж перераховані гроші. Знову таки, бачимо кейс, коли корпоративна реформа на паперах не встигає за реаліями, тоді як ефективне управління уже працює.

У зв’язку з цим та іншими фактами справи партнер нашої компанії Alexey Nosov буде просити суд повністю відмовити прокурору у задоволенні клопотання, у зв’язку з відсутністю у діях Андрія Коболєва складу злочину.

Чекаємо на справедливе рішення суду.