fbpx

Яких вимог мають дотримуватися патрульні, перевіряючи водіїв на стан сп’яніння?

04.02.22

Вас зупинила патрульна поліція і підозрює, що ви за кермом напідпитку? Хочуть скласти протокол за ст. 130 КУпАП?

Не панікуйте! Адже підозри можуть бути цілком безпідставними. 

Водії, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп’яніння —  підлягають відстороненню від керування. Це регулюється статтею 266 КУпАП (відсторонення осіб від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції). 

Який порядок? 

1. Огляд проводиться:

  • на стан алкогольного сп’яніння — поліцейським на місці зупинки вашого авто з використанням спеціальних технічних засобів (здебільшого це «Drager»)
  • на стан наркотичного сп’яніння чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів — лікарем 

Під час перевірки поліцейським все має фіксуватися на бодікамеру. Якщо можливості відеозапису немає —  до обстеження залучають двох свідків. 

2. Якщо водій відмовляється проходити огляд на драгері або ж не згоден з результатами, поліцейський має запропонувати пройти перевірку в медичному закладі (у Києві це, як правило, на вул. Петра Запорожця 20).

3. Огляд на стан сп’яніння в медзакладах має бути проведено не пізніше 2 годин з моменту затримки патрульними. 

4. Огляд у медустанові та складення висновку проводиться в присутності поліцейського (ось чому довідки «самозвернення» досить часто суд не бере до уваги).

У ч. 5 ст. 266 КУпАП зазначено — огляд, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

«Тому, якщо не згодні з результатами драгера і бажаєте пройти огляд у медичному закладі, а працівник поліції відмовляє вам і складає протокол,  знайте це є порушенням ст. 266 КУпАП і в подальшому суд закриє таку справу»

коментує адвокатка практики справ про адміністративні правопорушення Marina Soroka.

Нещодавно Київський апеляційний суд виніс постанову у справі. Там зазначено, що «огляд, проведений з порушенням ст. 266 КУпАП є недійсним, тому не може бути прийнятий судом».

Пам’ятайте, що не всі протоколи поліцейських відповідають нормам законодавства. Свою позицію можна буде довести в суді, щоправда не завжди в першій інстанції. Втім, правда повинна бути на вашому боці.