Як запуск Вищої ради правосуддя вплине на рівень корупції в Україні?
Сьогодні Міжнародний день боротьби з корупцією.
В Україні ця проблема входить в трійку найбільш актуальних із суспільної точки зору.
Часто ми не можемо зрозуміти — де починається корупція в розумінні закону, а де просто байдужість чи непрофесіоналізм.
Це можна простежити на прикладі судових рішень. Наприклад, коли один позов суд розглядає дуже швидко, а інший роками ігнорує; або коли у задоволенні позову чи клопотання відмовляють без аргументів чи дають одній стороні детально висловитись про свою позицію, а іншій — ні.
Ми не можемо визначити причин у кожному конкретному випадку — тут була присутня корупція, небажання виконувати свої обов’язки, або ж випадковість. То ж чи мають місце дії чи рішення, які не є корупцією в розумінні Кримінального кодексу, але є корупційними практиками на зразок непотизму і обміну послугами?
Саме такі явища, які важко піддаються класифікації, і є причиною, що судову гілку влади вважають однією з найбільш корумпованих і вона має найнижчий рівень довіри серед українців.
Що з цим робити?
Проблема в тому, що в Україні зараз немає органу, що має право притягати суддів до дисциплінарної відповідальності. Наприклад за:
- незаконну відмову у розгляді по суті заяв та скарг до суду
- прийняття судових рішень без мотивування відхилення аргументів сторін
- недопуск бажаючих до присутності у відкритих судових засіданнях
- порушення принципів рівності учасників судового процесу та змагальності сторін
- незабезпечення обвинуваченому права на захист
Наприклад, якщо суддя заборонить будь-кому доступ до відкритого судового засідання, або буде роками ігнорувати справу, не розглядаючи її — то інстанції, куди на нього можна поскаржитись, немає.
Такі повноваження мають бути у Вищої ради правосуддя. Це орган, який має визначати долю суддів — призначати на посаду, притягати до відповідальності або звільняти. Але вже майже рік ВРП неповноважна, вона має всього 7 членів із потрібних 21. Мінімальна необхідна кількість для того, щоб орган почав роботу — 15.
Для старту роботи ВРП не вистачає 8 членів. З’їзд суддів України якраз має квоту на їхнє призначення (має відбутись в січні і ухвалити рішення).
Для нас, як юристів, важлива працююча судова система. Без ВРП ця система не буде ефективною. Тому дякуємо всім учасникам антикорупційного руху в Україні та підтримуємо зусилля, спрямовані на логічне завершення судової реформи.