Як відновити втрачені документи про освіту? 

18.05.22
Автор публікації: Андрій Новак

Під час війни, втікаючи зі своїх домівок у безпечніші місця, люди забирають важливі документи, такі як паспорти, свідоцтва про народження, правовстановлюючі документи на квартири чи будинки. Проте часто забувають про не менш важливі — дипломи про освіту.

Що робити, якщо втрачено шкільний атестат про середню освіту?

Потрібно звернутися безпосередньо до закладу, що його видав, або до будь-якого закладу освіти на території, де немає бойових дій.

Випускникам шкіл або їхнім законним представникам, що перемістилися з тимчасово окупованих територій України, радимо звертатися з заявою про відновлення атестату до будь-якого закладу загальної середньої освіти за місцем тимчасового проживання.

Щоб отримати дублікат атестату, необхідно знати серію та номер оригіналу. Якщо така інформація вам відома, оформіть електронний запит

Якщо ж вам невідомі серія та номер документу, а також немає довідки щодо результатів річного оцінювання навчальних досягнень, заклад освіти оцінює знання випускника на спеціально створеній педагогічній комісії (тобто потрібно буде здати своєрідний екзамен).

Як відновити втрачені документи про вищу освіту?

Відповідно до Наказу МОН України №135, у разі втрати диплома про вищу освіту, дублікати документа та додатка до нього виготовляють та видають за письмовою заявою людини тим закладом освіти, який видав документи (в електронному вигляді подати не можна).

Якщо заклад освіти, що видав документ, реорганізовано (йдеться про приєднання, злиття чи ліквідацію), заяву подають його правонаступнику.

Якщо такого немає, а також якщо заклад освіти не проводить освітню діяльність, заяву подають до Міністерства освіти і науки. Держорган визначить заклад освіти, який виготовить та видасть дублікат диплому про вищу освіту.

У випадку, якщо диплом видавався до 2000 року, відомостей про нього немає в електронних базах, слід звернутись до суду з заявою про встановлення юридичного факту здобуття особою відповідного ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) вищої освіти.

У заяві про видачу дублікату зазначається:

  • прізвище, ім’я, по батькові заявника
  • паспортні дані (серія, номер, ким та коли видано документ, РНОКПП, місце проживання)
  • назва закладу освіти та рік його закінчення
  • назва документа про вищу освіту, дублікат якого замовляється 
  • найменування спеціальності (напряму підготовки, спеціалізації, освітньої програми), причина замовлення дубліката документа про вищу освіту та інші відомості, які особа, на ім’я якої було видано документ про вищу освіту, вважає суттєвими для отримання дубліката

Отримати інформацію, що підтверджує факт видачі документа про вищу освіту, можна безкоштовно за посиланням, якщо освіту здобуто після 2000 року.

Крім того, МОН України розробила та презентувала освітній чат-бот EducationUaBot, за допомогою якого можна знайти інформацію про отримання дублікату, відновлення навчального процесу тощо.

Дублікат документів про вищу освіту мають видати протягом 20 календарних днів з моменту звернення з заявою до закладу освіти.

«Наявність чіткого та небюрократичного порядку дій задля відновлення втрачених чи знищених документів про освіту є вкрай важливим для населення, оскільки нерідко саме від наявності документів залежить можливість працевлаштування»,

зазначає адвокат практики судових спорів Андрій Новак.