fbpx

Як уряд допомагає дітям, які залишилися без батьківського піклування? 

01.06.22

Діти — одна із найвразливіших категорій населення, тому їхній захист — це пріоритет для держави, особливо в умовах війни. До міжнародного дня захисту дітей ми зібрали останні спрощення уряду, що стосуються інтересів дітей.

Що змінилося? 

Спрощено процедуру переїзду дитини, тимчасово евакуйованої на територію іншої держави, у сім’ю усиновлювачів

Українське законодавство не дозволяє усиновлювати дітей під час війни (ми писали про це тут). Але це не стосується процедур, які були ініційовані до початку дії воєнного стану і не скасовує наявних судових рішень про усиновлення (які набрали законної сили), але які через війну і не реалізували. 

Тому Уряд вніс зміни до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей.

Багато дітей були тимчасово евакуйовані з території України і усиновлювачі просто не мають можливості приїхати та забрати дитину в родину. Бо для цього потрібно виконати встановлені законом  правила: на основі пред’явлення копії рішення суду про усиновлення особисто забрати дитину з закладу чи сім’ї, в якій вона виховується, у присутності представника служби у справах дітей. 

Наразі цю процедуру спрощено: усиновителі мають забрати дитину в присутності посадової особи консульської установи України.

Для цього потрібно пред’явити:

  • копію рішення суду про усиновлення
  • документи усиновлювачів, що посвідчують їхню особу
  • письмове погодження Нацсоцслужби, узгодженого із службою у справах дітей, яка готувала висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини
  • зобов’язання усиновлювачів (нотаріально посвідчене), адресоване консульській установі України в державі тимчасового перебування (евакуації) дитини щодо взяття на консульський облік 
  • зобов’язання усиновлювачів (нотаріально посвідчене) — громадян України, які проживають за її межами, та іноземців, адресоване консульській установі України, (згідно з підпунктом 5 пункту 33 Порядку)

Це все фіксують в  акті про передання усиновленої дитини (у 3 примірниках), екземпляри якого надають: 

  • консульству України у державі тимчасового переміщення (евакуації) дитини
  • Нацсоцслужбі, яка надалі передає його відповідній службі у справах дітей
  • усиновлювачам

Якщо служба у справах дітей через війну не працює — додатково інформують службу у справах дітей обласної, Київської міської військової адміністрації про взяття дитини на місцевий облік.

Спрощено правила влаштування дитини під патронат у період війни

Патронат — це тимчасовий догляд (не стосується усиновлення), виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Патронатний вихователь має повідомити про це батьків/законних представників дитини, службу виконавчого органу, який передав дитину під патронат, або службу у справах дітей обласної військової адміністрації.

Рішення про переміщення дитини на безпечну територію може ухвалювати також  сільський, селищний, міський голова та запропонувати сім’ї патронатного вихователя переміститися разом з дитиною.

Якщо сім’я патронатного вихователя не може або не хоче переміщатися — можна припинити договір про патронат та домовитися про подальше влаштування  і переміщення дитини на безпечну територію.

Влаштувавшись на новому місці, патронатний вихователь має повідомити службу у справах дітей за місцем переміщення та службу, яка передала дитину під патронат, нову адресу проживання та контактні дані. 

  1. Можливість влаштування до сім’ї патронатного вихователя за його згодою дітей, які не є рідними братами та сестрами або такими, що виховувались в одній сім’ї. Раніше це могли бути лише діти, які виховувалися в одній родині, або є рідними братами/сестрами, зокрема, вже попередньо влаштованих до сім’ї патронатного вихователя дітей.
  1. Можливість продовження або припинення дії договору про патронат над дитиною з урахуванням фактичних обставин (війна).

Тобто, якщо сім’я патронатного вихователя разом з дитиною (яка перебувала під патронатом), переїхала за кордон, строк дії рішення про її перебування у тимчасовій родині та договору про патронат за згодою патронатного вихователя продовжують. 

  1. Механізм прийняття рішення про надання послуги патронату над дитиною та укладення договору про умови запровадження патронату за розпорядженням сільського, селищного, міського голови на підставі подання служби у справах дітей (строк прийняття такого рішення скоротили з 7 до 5).
  1. Розмежування функцій служб у справах дітей за місцем створення сім’ї патронатного вихователя та за місцем її переміщення на безпечну територію.

«Кожна дитина має право на особисте життя, право на захист від усіх форм фізичного та психологічного насильства та ще багато інших прав. І батьки є тими представникам, які захищають інтереси своїх дітей через всі можливі державні органи і суд. Але ті діти, які залишилися без батьківського піклування мають ще більшу необхідність у захисті, зокрема, завдякиадаптації законних процедур їхнього захисту під обставини воєнного часу»

коментує юрист практики судових спорів Юлія Рябець.
Якщо вам потрібна індивідуальна консультація щодо тимчасової опіки, усиновлення, отримання аліментів, визначення місця проживання дитини та будь-яких інших запитань, що пов’язані з захистом прав дітей, звертайтеся до наших юристів через:
  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • соцмережі Facebook та Instagram 
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38

А ще віднедавна у нас є Patreon www.patreon.com/millerlawfirm. Там ділитимемося частиною матеріалів від нашої команди. Будемо вдячні, якщо підтримаєте нас, а ми натомість зможемо брати ще більше pro bono кейсів.