fbpx
+380 (67) 538 45 38

Як міжнародні процеси впливають на національні справи?

19.11.24
Артем Крикун-Труш
Артем Крикун-Труш, партнер практики White-Collar Crime Miller Law Firm

Робота з іноземними юрисдикціями – це вже буденність для наших high-profile справ. Запити про міжнародну правову допомогу, міжнародний розшук, екстрадиційні процеси, комунікація з Інтерполом та скарги до Європейського суду з прав людини супроводжують практично кожну комплексну справу у категорії White-Collar Crime. Практичним «м’ясом» та лайфхаками з реальних кейсів поділився наш партнер і керівник практики White-Collar Crime, комплаєнсу та розслідувань, Артем Крикун-Труш на XI Конференції з кримінального права та процесу від Асоціації правників України. 

 Війна далеко не завжди перешкода для екстрадиції.

  • За даними Генпрокуратури, лише у 2022–2023 роках Україна надіслала 756 запитів про екстрадицію, з яких іноземні органи виконали 149. Тому коли прокурор у справі наполягає на заочному розслідуванні, бо нібито «до України нікого не екстрадують», то це маніпуляція. 

 Запити про міжнародну правову допомогу все частіше перетворюються на інструмент затягування справи з боку сторони обвинувачення.

  • Артем навів непоодинокі випадки з практики, коли слідчі судді Вищого антикорупційного суду звертали увагу, що запити виконуються по 3, 5, і навіть 7 років, але сторона обвинувачення навіть не цікавилася станом їх виконання. В одному випадку детектив НАБУ навіть приховував відмову іноземного органу виконати запит, а в іншому визнав, що запит не направлявся і одну з трьох країн детектив вказав нібито помилково. Тому за клопотанням захисту слідчі судді мають обов’язково перевіряти: – чи є докази направлення запиту, його отримання й прийняття до виконання? – чи є докази актуальності виконання, якщо пройшов тривалий час? 

 Рівень судового контролю за обґрунтованістю міжнародного розшуку бажає кращого.

  • Навіть слідчі судді Вищого антикорупційного суду не завжди орієнтуються у правилах та видах оповіщень (notice) Інтерполу. Також слідчі судді майже не цікавляться, які заходи вжили слідчі та прокурори для встановлення місцезнаходження особи перед тим, як оголошувати її в розшук. – чому не направляли запити про міжнародну правову допомогу за відомими адресами проживання за кордоном? – чому для встановлення місцезнаходження особи не використали синє оповіщення (blue notice), яке не потребує ухвали про заочний арешт? 

 З іноземними юрисдикціями необхідно працювати у спайці з іноземними адвокатами, які практикують у потрібній країні.

  • Це дозволяє добитися належної перевірки запитів українських правоохоронців та навіть отримати доступ до матеріалів міжнародної правової допомоги. 

 Ініціювавши відповідні справи, важливо вести системну та ґрунтовну комунікацію з міжнародними органами.

  • Зокрема, з Європейським судом з прав людини чи Комісією з контролю файлів Інтерполу. Це необхідно, щоб іноземні органи могли тримати руку на пульсі та системно отримувати інформацію про розвиток подій у національній кримінальній справі, нові порушення сторони обвинувачення та реакцію на ці порушення з боку національного суду. 

Іноземні компетентні органи часто залишаються єдиними, хто здатен побачити необґрунтованість кримінального переслідування.  

  • Вони можуть побачити недостатність доказів, ідентифікувати політичні мотиви справи та відмовити у обмеженні прав людини. Усвідомлюючи ці ризики, слідчі й прокурори все частіше обирають замість екстрадиції просити слідчого судді дозвіл на заочне розслідування, демонструючи неповагу до національного суду як до нібито менш компетентного та більш лояльного до обвинувачення.

Ми дякуємо АПУ та оргкомітету за можливість донести практичні проблеми та шляхи їх вирішення. Подібні заходи — це можливість обмінятися досвідом і обговорити виклики з усіма дійовими особами кримінального судочинства. Для нас важливо допомагати створювати майданчики, де професійна спільнота може розвиватися, чути одне одного, а також не тільки обговорювати проблеми, а й пропонувати рішення. Якщо ви чи ваш бізнес маєте запит на допомогу у іноземних юрисдикціях, звертайтеся до нас, ми маємо практичний досвід комунікації з багатьма країнами, Інтерполом, ЄСПЛ та одну з найбільших команд у White-Collar Crime, яка вільно володіє англійською мовою.