fbpx

Як контролюватимуть витрату грошей зі спеціальних рахунків, створених для відновлення України?

28.04.22

Уряд створив 6 важливих фондів для відновлення України через війну з росією. Під фондами розуміють офіційні рахунки, відкриті в НБУ, гроші з яких спрямують на найважливіші потреби України та українців під час та після війни.

Їх поділили за напрямками:

 • Фонд підтримки армії
 • Гуманітарний фонд
 • Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури
 • Фонд відновлення та трансформації економіки
 • Фонд підтримки малого та середнього бізнесу
 • Фонд обслуговування та погашення державного боргу

Кошти на рахунки переказують міжнародні партнери, іноземні донори, громадські та  благодійні організації, бізнес, українці та іноземці. Всі вони об’єднані бажанням допомогти Україні вистояти та перемогти окупантів. Однак багатьох турбує питання: чи йдуть гроші за призначенням? Саме тому важливе публічне оприлюднення інформації  про витрати пожертвуваних коштів.

Як пропонує уряд контролювати витрати грошей держорганами?

Уряд прийняв постанову про Деякі питання використання коштів, що надходять на офіційні рахунки для пожертв на підтримку України.

Там затверджено порядок використання офіційних рахунків для пожертв. Він стосується лише частини фондів (рахунків), створених КМУ, які умовно об’єднали у окрему групу  — підтримка України «United24» (у майбутньому тут буде сайт). А саме: 

 • спеціального рахунку для збору коштів на підтримку Збройних Сил (Фонд підтримки армії)
 • рахунку Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури
 • рахунку для гуманітарної допомоги українцям, постраждалим від російської агресії (Гуманітарний фонд)
 • рахунку для задоволення потреб охорони здоров’я

Рахунку для задоволення потреб охорони здоров’я нині немає. Втім Уряд доручив МОЗ відкрити поточний рахунок для можливості отримувати гроші на медицину.

Хто і де буде оприлюднювати інформацію про витрачені кошти?

Обробляти та оприлюднювати інформацію про використання коштів з рахунків  «United24» буде Міністерство цифрової трансформації. Мінцифрі інформацію надаватимуть:

 • Міністерство оборони
 • Міністерство охорони здоров’я
 • Міністерство соціальної політики
 • Міністерство інфраструктури
 • Міністерство розвитку громад та територій

Хто використовує кошти з рахунків «United24»?

 1. Міноборони — з Фонду підтримки армії для закупівлі форми, одягу, засобів захисту, аптечок тощо.

Кошти з цього рахунку можуть використовувати також СБУ, МВС, Національна поліція, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС, Національна гвардія, Адміністрація Держспецзв’язку та інші державні органи, що керують військовими формуваннями та правоохоронними органами. Гроші мають витрачати на потреби підрозділів. Натомість військові та оборонні структури зобов’язані щодня звітувати Міноборони про на що пішли гроші. 

 1. Мінінфраструктури — з Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури для відновлення об’єктів дорожньої інфраструктури
 2. Мінрегіон — з Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури для відновлення об’єктів соціальної інфраструктури (школи, садочки, університети, лікарні, дитячі будинки тощо), адмінбудівлі, об’єкти житлово-комунального господарства
 3. МОЗ — з рахунку для закупівлі ліків, обладнання тощо 
 4. Мінсоцполітики — з Гуманітарного фонду на першочергові потреби під час війни 

Ці державні органи можуть використовувати гроші з офіційних рахунків спільно з міжнародними спеціалізованими організаціями, що надають послуги з закупівлі товарів та послуг (міжнародні програми, спеціалізовані фонди, організації тощо), дотримуючись законодавства про закупівлі, зокрема, в умовах воєнного стану.

Детальніше про зміст інформації, яку буде оприлюднювати Мінцифра, читайте в додатках до порядку.

«Прозора звітність та якісний контроль над витратою коштів державними органами це необхідний крок для стимулювання надання Україні більшої фінансової допомоги в майбутньому, посилення співпраці з іноземними донорами та росту довіри до державних органів в цілому»,

зазначила юристка практики захисту бізнесу Христина Унгурян