fbpx
+380 (67) 538 45 38

Як допомогти близьким, які захищають країну?

14.05.22

Всі ми розуміємо рівень стресу та переживань в наш час. А що говорити про тих, у кого в сім’ї військові або ж близька людина добровільно пішла захищати Україну. 

Ділимося з вами пам’яткою, яку підготувало Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та порадами від нашої команди, що потрібно знати тим, чиї рідні на війні.

Мінінтеграції рекомендує близьким захисників мати якнайбільше інформації:

  • про те, в яку військову частину потрапив боєць і в який підрозділ
  • прізвище безпосереднього командира та його номер телефону
  • 2-3 номери телефонів побратимів вашого близького
  • знати місцеперебування близької людини

Наша команда, крім юридичної роботи, також  займається волонтерством, а окремі співробітники служать у лавах ЗСУ. Тому ми звертаємо увагу на кілька додаткових порад:

  1. Якщо людина йде до війська і у нього/неї є офіційна робота (що не пов’язана з військовою діяльністю) — нагадайте захиснику/ці оформити відсутність на роботі у зв’язку з мобілізацією. За ними має зберігатися робоче місце та середня заробітна плата (підтверджується наказом).
  2. Якщо є можливість — нагадайте захиснику/ці завчасно зробити копії всіх документів (зокрема, військових, медичних) та залишити близьким (не забувайте про гугл-диск тощо).
  3. Якщо військового/ву направлять у відрядження — важливо отримувати витяги з наказів про них. Рекомендуємо електронні копії всіх нових документів, пов’язаних з військовою діяльністю, надсилати також близьким.
  4. Коли військовим ЗСУ потрібна їжа, захист, одяг та будь-що інше для можливості продовжувати якісно захищати країну — у кожній військовій частині є командир, він має направляти всі запити про потреби військових до відповідних відділів. 
  5. Попри державне фінансування ЗСУ (їхні запити не завжди виконують), пам’ятаємо про волонтерські організації. Оскільки запитів багато, потрібно підготувати звернення від військової частини на офіційному бланку (Міністерства оборони України, наприклад). Там варто вказати перелік необхідних речей, їхню кількість та обов’язково контакт когось із військової частини. 
  6. Мінінтеграції зазначає, що «боєць повинен мати жетон із вибитим на ньому прізвищем». Але на практиці військові також зберігають другий жетон у взутті. 
  7. Не рекомендуємо бійцям носити чужий захист (бронежилети, каски). По-перше, може бути проблема з ідентифікацією армійця. По-друге, ви не можете бути впевненими, що конкретно цей жилет ще не підлягає утилізації та захистить вашу близьку людину належним чином.

«Ми хотіли б нагадати вам про базові правила підтримки ваших близьких-захисників. Запитуйте регулярно як його/її самопочуття, не перебивайте, з’ясовуйте чим ви можете допомогти. Дайте знати, що ви зацікавлені почути про почуття та те, що з ним/нею відбувається. Що не менш важливо, нагадуйте про попереднє цивільне життя, яскраві спільні події, адже, військовий побут достатньо скупий на приємні емоції. Бережіть одне одного. Все буде Україна!»,

коментує юрист практики судових спорів Юлія Рябець