fbpx
+380 (67) 538 45 38

Висить штраф за порушення ПДР чи не оплачена комуналка? Гроші спишуть з вашого банківського рахунку

06.07.21

З 6 липня банки мають право списувати кошти з особистих рахунків боржників. Таке рішення прийнято Міністерством юстиції України ().

Пропонуємо не панікувати, а розібратися, на кого поширюється списання коштів і хто саме має такі повноваження.

Новий порядок списування боргів з рахунків українців розпочався ще у 2019 році, коли набули чинності зміни до закону “Про виконавче провадження”. Але тоді це стосувалося тільки неплатників аліментів.

1. Що змінилося?

Відтепер державні та приватні виконавці зможуть подавати запит про наявність у боржників рахунків в банках через автоматизовану систему виконавчого провадження (далі — АСВП, доступна за посиланням:). Тобто через комп’ютерну програму, яка зберігає всі дані і дозволяє обмінюватися ними.

Банк зі свого боку протягом ОДНІЄЇ години робочого дня має надати інформацію про їх достатність для погашення боргу.

І в той же день ваші гроші можуть бути арештовані.

Якщо раніше такі санкції загрожували тільки за несплату аліментів, то відтепер положення поширюється ще й на:

– штрафи за порушення ПДР;
– житлово-комунальні послуги;
– заробітні плати.

2. Як це відбувається?

Автоматизований арешт коштів боржників на рахунках у банках передбачає арешт через винесення електронних постанов. Мінюст визначив чіткий порядок дій виконавців і банків, з яким можна ознайомитися тут:.

Борги з українців, які потрапляють до відповідного реєстру боржників, стягуватимуться, як і раніше, після рішення суду та інших уповноважених органів на вимогу державних і приватних виконавців (їх завдання — домогтися сплати від боржника).

Також зверніть увагу! Боржником може бути будь-яка особа, яка має згадані у тексті борги, але виключно на підставі відкритого виконавчого провадження.

Перелік підстав для його відкриття можна знайти за посиланням . Серед них, зокрема:

– виконавчі листи та накази, видані судом;
– ухвали, постанови судів;
– постанови про адміністративні правопорушення;
– рішення ЄСПЛ.

3. Недоліки системи автоматизованого стягнення боргів

Порядок електронної взаємодії виконавців і банків, розроблений Мінюстом, зараз включає наступне:

– Виконавець за допомогою електронної системи може тільки накласти арешт на рахунок, а не списати кошти;

– Для стягнення коштів виконавець надсилає банку вимогу в письмовій формі;

– Лише після цього банк переводить гроші з рахунку боржника на рахунок виконавчої служби — звідти кошти потрапляють до стягувача боргу;

– Якщо на рахунку недостатньо фінансів, решту стягують через арешт майна боржника (але це вже зовсім інша історія).

Однак до 6 липня (до початку взаємодії банків і виконавців через комп’ютерну програму) стягнення боргів відбувалося за більш тривалою і складною процедурою, яка передбачала багато паперової роботи, але і тоді вже система примусового стягнення заборгованості мала свої недоліки.

Приклад.

До нас в Міллер, юридична компанія повсякчас звертаються клієнти, яким банки заблокували рахунки і лише після того вони дізнавались про наявність заборгованості у зв’язку з відкриттим виконавчим провадженням.

Часто причина незручності заключалася в тому, що арешт накладався саме на рахунок боржника, а не на певну суму заборгованості.

Приміром, штраф за порушення ПДР, зафіксований в автоматичному режимі, міг складати усього 250 гривень, а на заблокованому рахунку клієнта було значно більше коштів. Якщо ж гроші заблокували у п’ятницю, а вимоги на списання коштів від виконавця банк ще не отримав, то усі вихідні (або ж усі святкові дні) людина не має можливості використовувати свої кошти.

“Так, звісно ми розуміємо, що злісні боржники мають усвідомлювати ступінь відповідальності, а стягувачі отримувати свої кошти. Але цим наказом може бути завдано шкоди і тим, хто навіть не встиг дізнатись про наявність такої заборгованості. Оскільки в практиці досить частим явищем є неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про наявність виконавчого провадження.

Ми зі свого боку сподіваємось, що це спростить роботу виконавців і банк дуже швидко списуватиме необхідну суму з боржника, не блокуючи доступ до інших фінансів”

 коментує юрист Міллер, юридична компанія Natalia Baranova.