Виграли справу проти НАЗК: довели, що НАЗЯВО не належить до держорганів, і що його співробітники не порушували законодавство щодо запобігання корупції
Визнати протиправним та скасувати припис НАЗК проти Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Таке рішення ухвалив Окружний адміністративний суд Києва. Наша компанія представляла інтереси співробітників НАЗЯВО, щодо яких і було винесено оскаржуваний припис НАЗК (тобто письмову вимогу усунути порушення законодавства у сфері запобігання корупції).
У чому суть справи?
НАЗК вимагало у НАЗЯВО усунути порушення статті 27 Закону України «Про запобігання корупції». Вимога ґрунтувалась на тому, що НАЗК вважало НАЗЯВО органом державної влади, оскільки ст. 27 Закону України «Про запобігання корупції» застосовуються лише до посадовців державних органів.
Проте, НАЗЯВО не належить до державних органів, є незалежною установою, що не має прямого підпорядкування. Це орган, що формує вимоги до системи забезпечення якості вищої освіти, розробляє положення про акредитацію освітніх програм, аналізує якість освітньої діяльності вишів, проводить акредитацію освітніх програм, формує критерії оцінки якості освітньої діяльності тощо.
Чому це важливо?
Незалежність органу контролю за якістю вищої освіти (від решти державних органів) передбачена статтею 431 Угоди про асоціацію України з ЄС, а також чинними в Україні рекомендаціями Європарламенту від 2006 року — про співробітництво у сфері якості вищої освіти.
НАЗЯВО є асоційованим членом ENQA (Європейської асоціації з забезпечення якості вищої освіти) та інших міждержавних об’єднань у цій галузі. Будь-яке узалежнення НАЗЯВО від уряду припинить його членство в міжнародних установах та поставить під сумнів приведення української освіти до європейських стандартів, що є одним із ключових елементів євроінтеграції.
«Законодавець відмежовує НАЗЯВО від державних органів. Законом України «Про вищу освіту» чітко передбачено, що до складу НАЗЯВО не можуть входити державні службовці. Але НАЗК розтлумачило закони України щодо статусу НАЗЯВО на власний розсуд. У своїй позиції вони посилаються на статті закону у нечинній на момент внесення припису редакції. Таке трактування закону є недопустимим у правовій державі»,
коментує адвокатка та керівниця практики судових спорів Яна Копитіна.
Якщо вам потрібна допомога, звертайтеся до наших юристів будь-яким із цих способів:
- офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
- сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
- соцмережі Facebook та Instagram
- за телефоном +380 (67) 538 45 38