Волонтерська діяльність під час війни: як узгодити допомогу іншим із власним роботодавцем?

12.05.22
Автор публікації: Юлія Рябець

Доведено, що українці — чемпіони з єднання у складні часи. Наші громадяни навіть у найважчих умовах знаходять сили та можливості допомагати армійцям, медикам та один одному.

Хтось із людей втратив роботу, хтось продовжує працювати. Проте навіть ті, хто зайнятий, бажають виділяти час на волонтерство. Пояснюємо, як ці дві сторони нинішнього життя врегульовує законодавство. 

На жаль, на волонтерів не поширюються гарантії ст. 119 КЗпП України, за якою зберігаються робоче місце та середній заробіток на час виконання громадських обов’язків, як це відбувається з мобілізованими.

1. Якщо ви бажаєте поєднувати роботу з волонтерством, законодавство передбачає:

  • Гнучкий режим роботи (ст. 60 КЗпП). Це дозволить працювати не з 9 до 18 (наприклад), а підлаштовуватися під графік волонтерської роботи. Головне, що буде цікавити роботодавця — фактичний результат роботи. 
  • Неповний робочий час (ст. 56 КЗпП). Працівник має написати заяву, вказати режим роботи, який його влаштовує та причини таких змін (волонтерська діяльність). Варіанти: зменшення кількості годин роботи (щодня), зменшення кількості днів роботи, одночасне зменшення кількості годин роботи протягом робочого дня і кількості днів роботи на тиждень. Враховуйте, що у такому випадку заробітну плату теж буде зменшено. 
  • Дистанційна робота (ст. 60-2 КЗпП). Цей варіант можуть розглянути співробітники, які працюють дистанційно. Тобто, працівник матиме право працювати будь-де (навіть у волонтерському центрі), однак підтримувати зв’язок з роботодавцем у робочий час. 

Кожен із цих варіантів має бути узгодженим з керівництвом (заява від працівника і наказ роботодавця).

2. Якщо ж волонтерство не залишає вам часу для виконання трудових обов’язків можливе таке врегулювання:

  • відпустка без збереження заробітної плати
  • щорічна основна відпустка (24 календарні дні під час воєнного стану) або додаткова

Під час воєнного стану  роботодавець має право відмовити у наданні відпустки. Усе  залежить від того, чи залучені ви в роботі саме на об’єктах критичної інфраструктури.

Відсутність працівника-волонтера на роботі буде розцінюватися як неявка. За таких умов роботодавець може не виплачувати  зарплату працівнику, а також матиме підстави звільнити.

Звільнення за таких обставин можна спробувати оскаржити в суді, обгрунтувавши поважність причин відсутності на роботі. 

«Ми всі зараз робимо важливу справу. Хтось захищає, хтось волонтерить, хтось продовжує роботу, сплачуючи податки державі. Але навіть в цей час не варто очікувати, що хтось продумає за вас ці дещо непрості аспекти. Тому вкотре нагадуємо про необхідність дбати та захищати свої права»,

коментує юристка практики судових спорів Юлія Рябець
Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:
  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • сайт millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • Facebook messenger
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38