Волонтер, митниця та авто для ЗСУ: перемога в суді на користь волонтера!
Захистили інтереси волонтера в спорі про порушення митних правил щодо ввезення гуманітарної допомоги.
Адвокат Анастасія Туз супроводжувала процес.
Що сталося?
Волонтер звернувся до Юридичної компанії Міллер для представництва інтересів в справі про порушення митних правил за складеним митницею протоколом. Сума штрафу, яка могла бути застосована до нього — 250 000 грн, а також конфіскація ввезеного на потреби ЗСУ автомобіля.
У червні 2022 року волонтер ввіз на митну територію України автомобіль для потреб ЗСУ. Частину коштів для автомобіля зібрали захисники, іншу частину — волонтерською спільнотою. При перетині митного кордону в митній декларації волонтер указав, що авто є гуманітарною допомогою, а отримувачем зазначив військову частину.
На підтвердження цього до митної декларації додали лист від представника військової частини з проханням пропустити автомобіль для використання при виконанні бойових завдань. Після ввезення в Україну та передачі військовим автомобіль виконував свої функції на фронті, де був пошкоджений внаслідок ворожих обстрілів і вже не підлягав відновленню.
Проблеми з митницею
Через рік після ввезення автомобіля митні інспектори провели перевірку отримання гуманітарної допомоги та зробили запит до військової частини. Військова частина відповіла, що такий автомобіль не отримувала й на обліку він не перебуває.
На основі цієї відповіді митниця склала протокол про порушення волонтером митних правил. Вона вважала, що волонтер перемістив автомобіль через кордон з приховуванням від митного контролю, подаючи документи, що нібито містили неправдиві відомості про отримувача авто – військову частину. Це визначили як адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
За це порушення санкція статті передбачає штраф у розмірі від 50 до 100% вартості товару, яку митниця визначила у розмірі 250 000 грн на основі сайтів з продажу авто (реальна вартість авто була втричі меншою). Також передбачає конфіскація авто.
Судовий процес
Команді Юридичної компанії Міллер на чолі з Анастасією Туз вдалося зібрати належну доказову базу та довести, що волонтер не вчиняв правопорушення. Хоча у справі були труднощі: окрім листувань у месенджерах та публікацій у соцмережах, майже не було інших доказів. Ми ретельно проаналізували всі наявні матеріали, належно їх оформили, надіслали адвокатські запити, а також встановили зв’язок із волонтерами та військовими, щоб підтвердити всі обставини в суді.
Рішення суду
Суд першої інстанції погодився з позицією сторони захисту та підкреслив, що митниця не довела його вину поза розумним сумнівом. Суд вказав, що недотримання процедури постановки автомобіля на облік, за умови його фактичної передачі для потреб війська, не можна ставити волонтеру у вину.
Надалі апеляційний суд суду першої інстанції та відмовив митниці в задоволенні апеляційної скарги й ухвалив остаточне рішення на користь нашого клієнта.
Результат
Для нас перемога в цій справі — це не лише можливість захистити інтереси клієнта в умовах обмеженої кількості доказів, але і завдання — не допустити утворення прецеденту в подібних кейсах, де існує ризик безпідставного притягнення до відповідальності волонтерів та накладення значних штрафів за їхню допомогу ЗСУ.