fbpx

Власникам бізнесу: що робити у випадку блокування податкових накладних?

15.02.22

Блокування реєстрації податкових накладних — одна з найбільших проблем українського бізнесу. Це паралізує законну діяльність компаній та призводить до появи збитків у обох сторін — як продавця, так і покупця.

Повідомлення про блокування

Про зупинення реєстрації податкової накладної стає відомо з квитанції. Її протягом дня одночасно отримує і продавець і покупець. У квитанції вказані критерії ризикованості, що призвели до блокування. 

Подання пояснень та копій документів

Цей етап є напевно найважливішим. Після блокування податкових накладних у вас є 365 днів для надання до податкової пояснень. Тому нікуди не поспішайте та краще зверніться за допомогою, якщо не впевнені у власних силах.

Такі пояснення мають включати: 

  • інформацію про компанію (від року заснування до кількості робітників)
  • опис подій від моменту укладення договору з бізнес-партнером до блокування податкової накладної у хронологічному порядку. 

До них необхідно також додати копії всіх документів, що підтверджують реальність операції. 

Пояснення подаються лише в електронному вигляді в спеціальній формі, яка має обмеження щодо кількості символів. Тому важливо до цієї форми додати сканкопію більш детальних пояснень.

Адміністративне оскарження (позасудове)

Отримавши виклад вашої позиції, регіональна комісія податкової може дозволити реєстрацію заблокованої податкової накладної або відмовити у цьому.

У випадку негативного рішення, ви маєте право звернутися зі скаргою до Державної податкової служби. Зробити це необхідно протягом 10 днів з моменту відмови у реєстрації податкової накладної. Скарга так само подається в електронному вигляді та формується на основі ваших пояснень.

Строк розгляду скарги — 10 днів. І цей термін не може бути продовжено.

Цей етап не є обов’язковим та його можна пропустити, звернувшись з оскарженням одразу до суду. Проте у випадку позитивного для вас рішення, це може суттєво зекономити ваш час та гроші.

Якщо ж і скарга не принесла бажаного результату — йдіть до суду.

Судове оскарження 

З позовною заявою звертайтеся до окружного адміністративного суду за місцем розташування компанії чи податкового органу.

Строк на звернення до суду:

3 місяці — якщо було адміністративне оскарження

6 місяців — якщо оскарження не було

Відповідачі:

1) орган, який ухвалив рішення про блокування податкової накладної

2) Державна податкова служба 

До позову додайте всі документи, що подавали до податкової раніше та нові докази, які можуть посилити вашу позицію. Особливу увагу необхідно звернути на правильне формулювання позовних вимог.

«Одночасно із зупиненням реєстрації податкової накладної, вашу компанію може бути віднесено до списку ризикових компаній. Це означатиме блокування всіх наступних податкових накладних. Тому потрібно спершу оскаржити рішення про віднесення компанії до ризикової. А вже потім розблоковувати накладні»  

зазначив адвокат практики судових спорів Юра Мельник.

Як це зробити читайте у наших наступних матеріалах.