fbpx

Військові злочини: що загрожує за порушення правил поводження зі зброєю?

27.05.22
Автор публікації: Наталія Баранова

Традиційно продовжуємо нашу рубрику найактуальніших кримінальних правопорушень. Цього тижня говоримо про порушення правил поводження зі зброєю, речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення. Пояснюємо, які дії утворюють склад цього злочину та яка загрожує відповідальність. 

Стаття 414 КК України передбачає покарання за порушення правил поводження зі зброєю, боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також із радіоактивними матеріалам.

Такі дії загрожують кримінальною відповідальністю, якщо це заподіяло тілесні ушкодження, смерть потерпілих або створило небезпеку для довкілля. 

Яка відповідальність?

Якщо потерпілий отримав тілесні ушкодження або виникла небезпека для довкілля — 2 роки службового обмеження чи дисциплінарного батальйону або 3 роки позбавлення волі.

Якщо це спричинило тілесні ушкодження кільком особам або призвело до смерті потерпілого — від 2 до 10 років ув’язнення.

Якщо це спричинило загибель кількох людей чи інші тяжкі наслідки — від 3 до 12 років в’язниці.   

Предметом кримінального правопорушення є ті види зброї, бойових припасів, вибухових, інших речовин і предметів, радіоактивних матеріалів, що несуть підвищену небезпеку для оточення. 

До порушення правил поводження з речовинами/предметами належать недотримання  військових статутів,  інструкцій чи положень, що може спричинити нещасні випадки з людьми, аварії, катастрофи чи інші тяжкі наслідки. 

На кшталт, неналежне виконання регламентних робіт на ракетній установці, що спричинило її запуск чи недбале зберігання вогнепальної зброї, внаслідок чого вона потрапила до рук людини, яка не вміє з нею поводитися.


Сюди можна також віднести інші предмети/речовини, наприклад, вибухонебезпечні гази, небезпечні відходи тощо.

Недбале зберігання військовослужбовцем іменної вогнепальної зброї, якщо це призвело до смерті людей чи інших тяжких наслідків, кваліфікується за ст. 264 КК України (недбале зберігання вогнепальної зброї або бойових припасів).

Потерпілими можуть бути військовослужбовці/цивільні, яким завдано шкоду. 

Особою, яка вчинила злочин може бути військовослужбовець або військовозобов’язаний під час проходження зборів, який: 

  • отримав відповідні речовини (предмети) у службове користування, для охорони, перевезення, підрахунку, проведення занять, обслуговування тощо 
  • з огляду на службове становище чи у зв’язку з виконанням певних обов’язків мав до них відношення і скористався ними без дозволу командування
  • незаконно отримав ці речовини/предмети внаслідок їх викрадення, привласнення, вимагання тощо 

Не можна покарати за цією статтею людину, навіть якщо її дії призвели до суспільно-небезпечних наслідків, передбачені у диспозиціях ст. 414, яка не мала відповідного досвіду/знань, не пройшла інструктажу тощо. А тому не могла передбачати наслідки неправильного поводження попри те, що відповідні предмети вона отримала у службове користування.

Суб’єктивна сторона злочину — умисел або необережність до діяння/наслідків.

До інших тяжких наслідків належать: 

  • заподіяння матеріальної шкоди у великих розмірах 
  • виведення з ладу військової чи спеціальної техніки, важливих споруд, інших видів цінного, унікального військового майна 
  • невиконання бойового завдання 
  • залишення людей без житла або засобів до існування 
  • зараження отруйними речовинами значних ділянок землі, водойм і повітря тощо 

Порушення правил поводження зі зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами за ст. 414 КК України відрізняється від незаконного поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами, відповідальність за які передбачена ст. 263.  Виконавцем за ст. 263 може бути будь-який цивільний (якщо військовослужбовець, то не при виконанні своїх службових обов’язків). Йдеться про носіння зберігання, придбання,  виготовлення, ремонт, передачу,  збут зброї, боєприпасів, вибухових речовин. Злочин за ст. 414 КК України є правопорушенням проти встановленого порядку несення служби, виконавцем якого є військовослужбовець/військовозобов’язаний. І обов’язково повинна бути підвищена небезпека для оточення.     

Наші попередні матеріали про непокору та невиконання наказу, самовільне залишення військової частини та дезертирство, державну зраду та шпигунство ви можете знайти за хештегом #міллерпрозлочини

Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:
  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • соцмережі Facebook та Instagram 
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38

А ще віднедавна у нас є Patreon www.patreon.com/millerlawfirm. Там ділитимемося частиною матеріалів від нашої команди. Будемо вдячні, якщо підтримаєте нас, а ми натомість зможемо брати ще більше pro bono кейсів.