Відновлення обов’язкових декларацій посадовців: що чекає на порушників
Через повномасштабне вторгнення в Україні призупинили обов’язкове декларування для осіб, які виконують функції держави: вони подавали декларації тільки за бажанням.
Але в суспільстві є запит на відновлення обов’язкових декларацій. Відповідна петиція на сайті президента набрала необхідні 25000 голосів усього за кілька днів, і Володимир Зеленський заявив, що підтримує цей крок. Тепер справа за Верховною Радою.
Цікаво, що ще в вересні минулого року в парламенті зареєстрували законопроект №8071 про відновлення електронного декларування, але, попри позитивний висновок Комітету з питань антикорупційної політики, його досі не було ухвалено. Тепер про нього згадали.
Законопроект пропонує особам, які у 2022 році не подали декларацію у строки, визначені Законом України «Про запобігання корупції» (за загальним правилом — до 1 квітня), подають таку декларацію не пізніше 60 календарних днів з дня набрання чинності цим законом.
Порушення подачі декларацій матимуть такі наслідки в межах адміністративного та кримінального права України.
- Адміністративна відповідальність може наставати за:
- несвоєчасне подання без поважних причин декларації посадовцями;
- неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунку за кордоном;
- неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані (сума має перевищувати 50 прожиткових мінімумів)
- подання завідомо недостовірних відомостей у декларації.
«Особу можна притягнути до адміністративної відповідальності протягом півроку з дня виявлення правопорушення, але не пізніше 2 років з дня його вчинення. Після притягнення до відповідальності особу включають до Реєстру корупціонерів, що матиме вплив на репутацію. Тому, не варто нехтувати питанням декларування», — коментує адвокатка «Міллер» Марина Носова.
- Кримінальна відповідальність може наставати за:
- декларування недостовірної інформації;
- неподання суб’єктом декларування декларації.
Строк давності для притягнення до відповідальності за подібні дії (чи бездіяльність) — три роки.
Тобто, ті, хто, припустимо, був зобов’язаний подати декларацію до 1 квітня 2023 року, можуть бути притягнені до відповідальності за її неподання до 1 квітня 2026 року.
«Наразі народні депутати стикнулись із хвилею підозр за декларування недостовірної інформації. Це відбувається внаслідок того, що НАЗК направляє до НАБУ свої висновки за результатами перевірки декларацій. НАБУ за наявності в декларації недостовірної інформації масово реєструє кримінальні провадження. То ж до питання декларування варто поставитись максимально відповідально», — коментує адвокатка «Міллер» Ольга Веретільник/