Відчуження та вилучення автівок в умовах війни: що не так з визначеним порядком?

Після введення воєнного стану військове командування отримало повноваження примусово відчужувати або вилучати майно. Пояснюємо, в чому різниця між відчуженням та вилученням майна, які особливості відчуження майна у людей та бізнесу, а також які є винятки у процесі мобілізації авто.
10 років тому Верховна Рада ухвалила закон, який визначає механізм передачі, примусового відчуження або вилучення майна у юридичних та фізичних осіб під час війни («Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану»).
Отже, законом визначаються два способи передачі майна його власником на користь держави:
- примусове відчуження майна — це позбавлення власника права на індивідуально визначене майно (приватне або комунальне) за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості;
- вилучення майна — позбавлення державних підприємств, державних господарських об’єднань права керувати або управляти державним майном для передачі на потреби держави.
Тому можемо виділити такий алгоритм вилучення транспорту:
- У громадян та бізнесу відчужувати майно можуть лише на оплатній основі, з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості.
- Рішення про відчуження майна ухвалює виключно вище командуванням Збройних сил України або окремо визначені підрозділи (ст. 3 Закону України «Про правовий режим воєнного стану») за погодженням з державною адміністрацією. Без погодження допускається ухвалення рішення лише у місцях, де тривають бойові дії (ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
На практиці процес передачі майна виглядає так:
- військові комісари збирають інформації про перелік авто, аналізують її та передають командуванню Збройних Сил у відповідному районі
- начальник управління логістики штабу командування надає пропозиції щодо перерозподілу автівок між територіальними центрами комплектування
- розпорядженням командувача ЗСУ дають завдання військовим комісарам щодо вилучення машин
- передача авто військовим частинам
- відчуження майна відбувається за чітким алгоритмом, передачу майна фіксують та засвідчують у спеціальному акті про примусове відчуження або вилучення майна.
- під час відчуження майна обов’язково роблять оцінку у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. Оцінку мають право робити особи, які отримали сертифікат суб’єкта оціночної діяльності, органи державної влади або органи місцевого самоврядування (якщо такого фахівця залучити неможливо) за погодженням із власником майна. Оцінка вартості майна може бути оскаржена.
Вилучення автомобілів з порушенням процедури є незаконним.
Примірник акта та висновку про оцінку варто зберігати для отримання компенсації або повернення майна у тому разі, якщо гроші не відшкодують до до відчуження.
Які авто забирають найчастіше?
Перелік найбільш затребуваних автомобілів не є загальнодоступним, адже вказується у мобілізаційних планах. Це означає, що вилучення автомобілів здійснюється залежно від потреб конкретного військового підрозділу. До таких транспортних засобів можуть віднести як легкові автомобілі, так і вантажні.
Які є винятки щодо передачі транспорту?
Від передачі транспорту на користь військових можуть звільнити підприємства, установи та організації, які вже виконують певні мобілізаційні завдання (доставляють продукти тощо). Тобто безпосередньо взаємодіють із військовими, виконуючи їхні вимоги.
Ще один виняток — це підприємства, у роботі яких є висока суспільна потреба. Щоправда, такого переліку нині не існує, адже його не розробив та не затвердив Кабмін. До таких підприємств можна віднести організації стратегічно важливих секторів економіки (наприклад, Укрпошта, водні комунальні господарства, пекарні, логістичні підприємства тощо). Водночас власники автомобілів мають право звернутися до обласної військової адміністрації з проханням не мобілізувати транспорт, що безперебійно задіяний в роботі підприємства.
«Якщо використання власного транспорту підприємством є основоположним елементом його діяльності, а вилучення автомобілів на потреби наших армійців фактично зупинить його діяльність, варто про це повідомити державним органам. Потрібно надіслати лист військовому командуванню з проханням не вилучати автотранспор тпідприємства, адже це зупинить або значно ускладнить його роботу. Не зайвим було б і надати відповідні документи, які підтверджують задіяність транспорту в роботі виробництва. Сюди, наприклад, можна віднести договори транспортних перевезень вантажів»,
наголошує юрист практики захисту бізнесу Артур Лозіцький.
Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:
- офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
- сайт millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
- Facebook messenger
- за телефоном +380 (67) 538 45 38