Усиновлення та тимчасова опіка над дітьми під час війни
В Україні 16-й день активних бойових дій. Страждають від їхніх наслідків усі, але найбільш незахищені в цих страшних умовах — жінки та діти.
Нині багато людей, зокрема й іноземців, бажають взяти в родину дітей, які втратили батьків, та подбати про них.
Пояснюємо, наскільки це можливо в умовах воєнного стану та які є альтернативи.
Усиновлення
Зараз у мережі багато інформації щодо нібито спрощеної процедури усиновлення дітей-сиріт у воєнний період. Однак це неправда. Зараз в Україні всиновити дитину неможливо. Ось чому.
Для початку — усиновлення це назавжди. Це довга бюрократична процедура, яка передбачає, що охочі усиновити дитину мають пройти спеціальні курси, зібрати та підготувати пакет документів, стати на спеціальний облік. Далі — знайомитися з дитиною.
Усиновлення, як і раніше відбувається на загальних підставах відповідно до порядків та процесів, встановлених постановою КМУ №905 від 08.10.2008 року.
Введення воєнного стану в Україні та гостра фаза бойових дій унеможливлює усиновлення дітей в Україні, як українцями, так і іноземцями.
Втім, якщо особа має намір усиновити дитину з України, коли розблокується процедурна можливість усиновлення, вже зараз слід уважно та ретельно готувати пакет документів на усиновлення. Орієнтуватися варто на такі фактори та вимоги.
- Усиновити можливо лише тих дітей, які перебувають на обліку Мінсоцполітики та служб у справах дітей відповідних регіонів (регіональні управління, обласні, районні в містах тощо). До таких дітей належать діти-сироти; діти, позбавлені батьківського піклування; діти, батьки яких дали згоду на усиновлення.
- Кандидатам в усиновлювачі необхідно зібрати пакет документів, визначений в постанові про спроможність усиновити і виховувати дитину та надати їх до територіального управління у справах дітей. Для іноземців, крім загального пакету документів, необхідно ще отримати дозвіл від органів місцевої влади, що займається питаннями соціальної політики, на усиновлення дитини з України, та подати їх до Нацсоцслужби Мінсоцполітики України. Зазвичай термін підготовки усіх документів займає від кількох місяців до півроку.
- Кандидати в усиновлювачі мають пройти співбесіду в відповідних територіальних органах Мінсоцполітики та отримати згоду на усиновлення.
- Усиновлення відбувається виключно в судовому порядку.
Важливо усвідомлювати — процедура усиновлення займає багато часу, дуже бюрократизована та потребує розгляду в судовому порядку. У реаліях воєнного стану — це неможливо.
Тимчасова опіка над дітьми
Зараз населення масово евакуюється на території західних областей України або за кордон. Часто трапляються випадки, коли дитина подорожує без батьків, а з кимось з родичів або просто зі знайомими людьми.
Іноді стається жахливе — у натовпі діти губляться та не можуть знайти дорослих, з якими вони подорожували. Саме в таких ситуаціях можливе тимчасове влаштування дітей, залишених батьківського піклування у родини українців.
Тимчасове влаштування дітей передбачено постановою КМУ №866 від 24.09.2009 року.
Для цього громадянам варто звернутися до відповідної територіальної служби (у кожному регіоні) у справах дітей.
Іноземці, які бажають надати тимчасовий притулок для дітей, які опинились без батьківської опіки за межами України, можуть звернутись до консульської установи України у відповідній країні.
З цією метою Офіс Президента України спільно з ЮНІСЕФ та Міністерством соціальної політики створили бот @dytyna_ne_sama_bot для допомоги неповнолітнім у складних ситуаціях у воєнний час.
За допомогою цього Telegram-бота можна сповістити уповноважені органи, якщо:
- ваша дитина загубилася
- бачите самотню дитину
- бажаєте тимчасово прихистити дитину у своїй сім’ї
- вам відомі міжнародні організації, які готові прихистити українських дітей
- щодо інших питань стосовно надання тимчасового прихистку для дітей
Це значно спростить та прискорить обмін та надання інформації для людей, які бажають допомогти дітям.
Важливо — тимчасове влаштування дитини у родину жодним чином юридично не прирівнюється до усиновлення та носить виключно тимчасовий характер. Тому, коли відпала нагальна необхідність у наданні прихистку, дитину необхідно буде повернути під опіку батьків чи відповідних органів у справах дітей.
Втім по завершенню війни, якщо у вас залишиться бажання усиновити дитину, ви можете звернутися до органів опіки та піклування з заявою про усиновлення саме тієї дитини, якій ви надали тимчасовий прихисток.
«Попри обмеження у процедурі усиновлення дітей, дуже важливо спостерігати за тією кількістю людей, які готові та бажають забезпечити дітям нормальний та повноцінний розвиток. Однак в сучасних реаліях можлива тільки процедура надання тимчасового влаштування дітей»,
зазначає адвокат практики судових спорів Андрій Новак.
Війна закінчиться перемогою. І кожен малюк буде в сім’ї. Віримо в це!