Українські відділи ДРАЦС більше не будуть співпрацювати з органами росії та білорусі
Наша країна є домом не лише для українців, а й для людей інших національностей. Проте, щоб отримати пенсію або оформити права на спадщину, потрібно отримати документи про цивільний стан із країни свого походження.
Для таких потреб існує міжнародна правова допомога, що передбачає спрощений порядок отримання документів. З країнами так званої СНД цю допомогу надають на підставі Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 1993 року.
Що передбачає Конвенція?
Країни зобов’язуються пересилати один одному на прохання без перекладу і безкоштовно документи, що стосуються особистих прав та інтересів людей (наприклад, щодо цивільного стану), які проживають на їхніх територіях. Тобто, відповідні органи держав видають на запит документи з іншої держави.
Що змінилося з квітня?
Відділи ДРАЦС більше не будуть співпрацювати з ДРАЦСами росії та білорусі. Це означає, що не можна буде більше отримати документи безпосередньо через органи реєстрації актів цивільного стану. Раніше це здійснювало Головне управління юстиції Мін’юсту України в АР Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Які документи можна було отримати?
- свідоцтво про народження
- свідоцтво про смерть
- свідоцтво про шлюб
- свідоцтво про розірвання шлюбу
- свідоцтво про зміну імені
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану
- архівні довідки тощо
Як тепер отримати потрібні документи з росії та білорусі?
Нині їх можна буде отримати через посередництво Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України або через представництва Міністерства закордонних справ України в обласних центрах.
Який порядок дій для одержання документів?
Потрібно оформити запит та подати його до Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України або до представництва Міністерства закордонних справ України у певних обласних центрах.
Запит має включати такі документи:
- заяву на одержання документів
- оригінал документа, що підтверджує сплату консульського збору
- три примірники анкети на кожен документ окремо по витребуванню документів з-за кордону
- копію паспорта
- копію документа, що підтверджує родинні стосунки заявника з людиною, щодо якої витребовуються документи (у разі необхідності)
- оригінал довіреності, якщо такі дії буде здійснювати представник
Для витребування документа з-за кордону Департамент консульської служби Міністерства закордонних справ України або представництво Міністерства закордонних справ України у певних обласних центрах надсилає запит до дипломатичного представництва або консульської установи України, яке (яка) оформлює звернення до компетентного державного органу країни, в яку направляється запит.
У разі отримання витребуваних документів установа, що оформила запит, інформує ініціатора запиту про необхідність сплати консульського збору за витребувані документи. Після сплати консульського збору витребувані документи надсилаються (видаються) ініціатору звернення.
Яка вартість?
Вартість витребування документів з-за кордону 120 гривень. Регулюється розмір та порядок стягнення консульського збору за витребування документів Положенням про консульський збір України.
Окрім вартості послуги, заявник повинен буде відшкодувати витрати закордонних дипломатичних установ, пов’язаних із витребуванням документів.
Коли можуть відмовити в оформленні запиту для отримання документів?
1) міжнародними договорами України встановлено порядок витребування документів без посередництва дипломатичних представництв або консульських установ України
2) якщо запит подає особа, яка не має підстав для цього
3) заявник не зазначив в анкеті необхідну інформацію
4) не сплачено консульський збір або не пред’явлено документ, що звільняє від його сплати
«Припинення надання правової допомоги органами ДРАЦС не є несподіваним рішенням. Разом з тим це не означає, що люди не будуть більше потребувати документів з рф та білорусі. Тому на заміну ДРАЦС буде функціонувати департамент консульської служби МЗС»,
зазначила помічниця адвоката практики судових спорів Олександра Вергелес.
Записатися на консультацію до наших юристів можна через:
- офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
- сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
- месенджер Facebook
- за телефоном +380 (67) 538 45 38