Українці зможуть і надалі перетинати кордон за внутрішнім паспортом
Українці зможуть виїжджати за кордон за внутрішнім паспортом. Держприкордонслужба продовжила таку можливість для наших громадян. Про це повідомили у відомстві.
17 квітня Держприкордонслужба повідомила, що повнолітніх громадян України пропускатимуть лише за закордонними паспортами. У виключних випадках щодо осіб, які прямують за кордон для евакуації чи лікування можуть прийматися окремі рішення щодо їх пропуску. Все для того, щоб врегулювати ситуацію з масовим виїздом людей та уникнення ускладнень з їхньою легалізацією на території інших країн. Оскільки деякі країни вимагають наявність закордонного паспорта для оформлення тимчасового захисту, зокрема. Крім цього, виникло багато суперечок щодо порядку виїзду за кордон дітей до 16 років.
Прикордонники мали враховувати ведення бойових дій на території, звідки прибули люди,чи працюють там ЦНАПи (за допомогою яких особа могла б отримати закордонний паспорт). Тобто, українці, які перетинають кордон для евакуації з таких міст, наприклад, як Маріуполь, Харків, Київ (області) на яких ведуться активні бойові дії — мають право виїзду без закордонних паспортів.
Вже за два дні у відомстві зазначили, що таки дозволятимуть нашим громадянам виїжджати за кордон із внутрішнім паспортом. Тому пояснюємо, що ж все таки змінилося та чи змінювалося взагалі.
Чи можливо нині перетнути кордон, маючи лише паспорт громадянина України?
Так. Українці і надалі зможуть виїжджати за внутрішніми паспортами. Однак у Держприкордонслужбі радять за можливості зробити закордонний паспорт заздалегідь. Це допоможе вільно пересуватися Європою та оформлювати офіційне місце перебування в інших країнах.
Правила перетину державного кордону громадянами України закріплено у постанові КМУ №57. Там вказано перелік документів, за якими можливий перетин кордону:
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон
- дипломатичний паспорт
- службовий паспорт
- проїзний документ дитини
- посвідчення особи моряка
- посвідчення члена екіпажу
Але дозвіл на перетин кордону під час війни саме з паспортом громадянина України дає постанова КМУ від 28 лютого 2022 р. № 170. Там вказано, що на період дії воєнного стану та протягом року з дня його припинення або скасування виїжджати за кордон можна на підставі внутрішнього паспорта.
На що варто звернути увагу?
Якщо ви все ж таки перетнути кордон без закордонного паспорта або з паспортом громадянина України — ви не зможете скористатись авіаперельотом. Адже для придбання авіаквитків потрібні дані закордонного паспорта та прикордонники в аеропорту обов’язково проставляють відмітки про перетин кордону.
Якщо ви виїхали з паспортом громадянина України або без документів — будьте певні, ви можете повернутися в Україну. У такій ситуації посольства/консульства України за кордоном мають видавати посвідчення особи на повернення в Україну.
Що з дозволами батьків на перетин кордону дітьми?
Перетин кордону дітьми до 16 років може бути у супроводі:
- одного з батьків
- родичів (баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима — з підтвердженням родинних зв’язків)
- інших довірених осіб
Проте, в останньому випадку — має бути письмова згода від одного з батьків, завірена органом опіки та піклування. Нотаріально посвідченої згоди другого з батьків не потрібно.
Також при дитині має бути закордонний паспорт/паспорт громадянина України або свідоцтво про народження дитини. Такі зміни діють ще з першого квітня цього року.
«Ми розуміємо, що зараз всі налякані і найбільше, чого бажають люди — здобути відчуття безпеки. Держава не створює перепон, а лише хоче забезпечити мінімізацію наслідків такого хаосу при легалізації в іншій країні чи перетині кордону. До того ж, не забувайте про ризики при перетині кордону без закордонного паспорту незахищених верств населення — дітей»,
коментує юристка практики судових спорів Юлія Рябець.