Україна ратифікувала Конвенцію про екстрадицію: для чого це нам?

Конвенція про екстрадицію діє в Україні з 18 жовтня. Іноді її ще називають Конвенцією американської екстрадиції, оскільки вперше її було укладено у межах Панамериканського союзу. Тепер Україна зможе просити США та інші країни Північної і Південної Америки видати їй людей, яких вона хоче притягнути до кримінальної відповідальності.
Що таке екстрадиція?
Екстрадиція — це форма міжнародної допомоги у кримінальних справах, коли за запитом однієї країни людину затримують в іншій та передають для обвинувачення чи відбування покарання. Людину можуть засудити і в країні, де вона переховувалася, але для відбування покарання мають передати до батьківщини за її запитом.
Для чого це нам?
З часів незалежності Україна є учасницею міжнародних договорів щодо екстрадиції, включно з Радою Європи, ЄС та країнами СНД. Із більшістю країн Азії в України є двосторонні договори, щодо допомоги у кримінальному розслідуванні. Але Північна та Південна Америка довгий час залишалися майже недосяжною територією для нашої правоохоронної системи. У США раніше засудили колишнього українського прем’єра Павла Лазаренка за своїми законами, але на запит України його не видали, оскільки між нашими країнами немає підписаних домовленостей. Видавати могли на підставі принципу «взаємності» (це коли одна держава йде на поступки іншій державі з подальшим правом вимагати такої ж допомоги).
Хто учасники?
Державами-учасницями Конвенції, до якої доєдналася Україна є Сполучені Штати Америки, Чилі, Колумбія, Домініканська Республіка, Мексика та інші країни американських континентів.
Кого можна екстрадувати?
Екстрадувати можна людину, якщо вона скоїла злочин на території певної держави, наприклад України, та виїхала до іншої країни. Але видати її можуть тільки тоді, коли в обох країнах таке діяння є злочином та за нього передбачено покарання від одного року ув’язнення.
Проте, якщо українець скоїть злочин в іншій країні, після чого повернеться до України, остання видавати його не буде. Це право закріплено в нашій Конституції та висловлено у застереженні до Конвенції.
Якщо ж запитуюча країна отримала відмову у видачі такої людини, вона не може подати аналогічний запит за теж діяння. Хоча США зробили застереження щодо цієї вимоги, що передбачає можливість повторно звертатися до них.
За що можна судити?
Судити людину можна виключно за ті злочини, про які йдеться у запиті на видачу. Винесення покарання за інші злочини буде порушенням не тільки міжнародного договору, але і нашого законодавства.
Хто відповідальний за екстрадицію?
В Україні запити про екстрадицію складає та отримує Офіс Генерального прокурора (під час досудового розслідування) та Міністерство юстиції України (під час судового провадження або виконання вироку).
Чи можна буде екстрадувати людей, що вже втекли до країн Північної та Південної Америки?
На жаль, ні. Україна не може подавати запити про екстрадицію за злочини, які були вчинені до ратифікації Конвенції, тобто до 18 жовтня.
З ким ще немає домовленостей?
Нині в України все ще немає жодних домовленостей щодо екстрадиції з більшістю країн Африки, Західної Азії, а також із Японією.
Якщо вам потрібна допомога, звертайтеся до наших юристів будь-яким із цих способів:
- офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
- сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
- соцмережі Facebook та Instagram
- за телефоном +380 (67) 538 45 38