У вас є конфлікт? А інтересів?
Публікація корисна, якщо ви посадова особа або якщо ви хочете дізнатись, чи є конфлікт інтересів у такої особи. То ж перейдемо одразу до суті.
Конфлікт інтересів – це ситуація, при якій службова особа, виконуючи свої обов’язки, має приватний інтерес (особисту заінтересованість), який хоча і не обов’язково призводить до прийняття неправомірного рішення або вчинення неправомірного діяння, але здатний до цього призвести.Кожен із конфліктів інтересів може призвести до неправомірних рішень чи діянь, у випадку, якщо не буде вчасно та належним чином задекларований, оцінений та врегульований.
Згідно ЗУ «Про запобігання корупції», є два види конфлікту інтересів:
– реальний конфлікт інтересів (той що вже впливає);
– потенційний конфлікт інтересів (той що може вплинути).
ЗА ЩО ПЕРЕДБАЧЕНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ?
За порушення вимог щодо запобігання конфлікту інтересів передбачено адміністративну відповідальність ст. 172-7 КУпАП.
Зокрема:
1. За НЕПОВІДОМЛЕННЯ особою про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
2. За ВЧИНЕННЯ ДІЙ ЧИ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ в умовах реального конфлікту інтересів.
РЕАЛЬНИЙ КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ – це суперечність між приватним інтересом особи та її повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
ЧИ Є КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ В КОНКРЕТНІЙ СИТУАЦІЇ?
Нижче ми зазначимо складові, які в сукупності складають правопорушення, що за наявності доказів, зібраних НАЗК або органами поліції призводить до відповідного протоколу.
Будьте уважні, кожен пункт важливий. Якщо відсутній хоча-б один пункт – значить відсутній конфлікт інтересів.
Отже, вам потрібно встановити:
1. Чітко сформульовану особисту зацікавленість (приватний інтерес).
Наприклад, службова особа уповноважена приймати рішення у сфері транспортування газу. І при цьому ця особа є співвласником або власником компанії, яка також займається транспортуванням газу — інтерес очевидний.
2. Наявність факту суперечності між приватним інтересом і службовими чи представницькими повноваженнями.
Наприклад, ця службова особа, що власником чи співвласником компанії, що займається транспортуванням газу, підписала щось на користь своєї компанії, замість офіційної процедури відбору — факт суперечності є.
3. У чому полягає ця суперечність, де знаходить свій вияв або вплив на прийняття рішення.
Суперечність полягає в необ’єктивному рішенні, прийнятому на користь власного, приватного інтересу.
4. Наявність повноважень на прийняття рішення, наявність факту реального впливу суперечності між приватним та службовим чи представницьким інтересом на об’єктивність або неупередженість рішення.
Приміром, Інші компанії давали більш вигідну ціну для споживачів, але уповноважена особа, яка мала конфлікт інтересів, винесла рішення не на їх користь, а на користь своєї компанії. Тобто в неї були повноваження прийняти рішення на користь своєї компанії. Як би не було.
ЩО ЗАГРОЖУЄ У ВИПАДКУ ПРИТЯГНЕННЯ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ?
За неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів – штраф від 1700 грн до 3400 грн.
За вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів – штраф від 3400 грн до 6800 грн.
За повторне вчинення – штраф від 6800 грн до 13600 грн, також можливе позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.
ВАЖЛИВО, що до закінчення розгляду справи щодо такої особи, її може бути відсторонено від виконання службових повноважень. Однак, у випадку закриття провадження судом, такій особі має бути відшкодований середній заробіток за час вимушеного прогулу, пов’язаного з таким відстороненням.
А ТЕПЕР ПРО БІЛЬШ СЕРЙОЗНІ НАСЛІДКИ
Якщо особу буде притягнуто до відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, то відомості мають вноситись до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, що формується та ведеться НАЗК.
«Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України і НАЗК досить активні в складанні протоколів. На сьогоднішній день у Єдиному державному реєстрі судових рішень опубліковано понад 18 000 рішень за результатами розгляду ст. 172-7 КУпАП» – коментує адвокатка нашої компанії Marina Soroka.