fbpx
+380 (67) 538 45 38

“У нас гості”, або Іспит для бізнесу: що перевірятиме у вас держава?

26.05.21

У попередніх постах #millerprobuisness ми розповіли, як розпочати власну справу, навчили вас правильно приймати працівників на роботу та допомогли законно захистити свій бізнес та майно.

А тепер уявіть, що і в цій справі є іспит на правила ведення бізнесу. А на інспекцію до вас прийдуть податкова, поліція, служба з питань праці та ДСНС. Готові до такого екзамену?

Перевірки підприємств державними органами здійснюються в рамках політики державного контролю. Такі ревізії проводяться у всіх можливих сферах діяльності, а підпадає під них усе: від початкової документації підприємств, дозволів та своєчасності сплати податків до правильного розташування виходу чи наявності вогнегасника.

Такі перевірки можуть бути як запланованими (щорічні плани є у вільному доступі на інтернет-ресурсах), так і позаплановими, які можуть стати несподіванкою.

Проте, готовими до перевірки повинні бути не тільки ви, але й інспектори. Що це означає?

Ви маєте право запитати документи на підтвердження повноважень інспектора (попросити його посвідчення) та поцікавитись про підстави проведення перевірки.

До прикладу, на офіційному веб-сайті Державної служби з питань праці можна перевірити вашого інспектора і впевнитись, що він дійсно представник держави і діє на законних підставах. Підставою для перевірки може бути наказ чи розпорядження відповідного органу.
Впевнившись у законності перевірки, ви можете попросити інспектора заповнити ваш журнал перевірок, якщо такий на підприємстві ведеться (рекомендуємо його завести).

Якщо ж інспектор відмовляється надати вам усі необхідні документи – ви маєте право не допустити його до перевірки.

Проте, аби бути готовими до правомірних ревізій, давайте розберемося – які державні органи можуть до вас завітати, і що ж вони перевірятимуть.

1. Державна податкова служба України

Податкова має повноваження на проведення як планових, так і позапланових інспекції. Перевірка податкової буде стосуватись, у першу чергу, правильності та своєчасності сплати податків. Крім того, інспектор може перевірити наявність чи відсутність у вашого бізнесу ліцензій (якщо в них є потреба), а також – звернути увагу на правильність та добросовісність касових розрахунків.

2. Державна служба України з питань праці (Держпраці)

Цей орган інспектує підприємства винятково у сфері трудового права. Це означає, що перевірятимуть, чи правильно працевлаштований персонал (трудові договори, трудові книжки, накази, посадові інструкції тощо). А тому – обов’язково помітить незаконно працевлаштованих працівників. Служба також зверне увагу на умови праці, своєчасність та розмір виплати заробітної плати, правильність нарахування відпусток чи звільнення працівників.

3. Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС)

ДСНС відповідає за безпеку, тому і ваш бізнес перевірить на готовність співробітників діяти у надзвичайних ситуаціях, зверне увагу на план будівлі, перевірить під’їзди та заїзди до приміщення, стан протипожежної безпеки.

4. Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба)

Ця служба здійснює два види перевірок. Під час комплексних ваш бізнес інспектуватимуть на предмет його безпеки для споживача (якщо надаєте послуги чи виготовляєте продукцію), перевірятимуть документи на потужності підприємства, дотримання вимог санітарного законодавства та законодавства про захист прав споживачів, а також – правил торгівлі та надання послуг.

Інший вид перевірок більш конкретний і здійснюється за вузьким напрямком. До прикладу, підприємство можуть інспектувати з питань фітосанітарної безпеки, якщо воно здійснює діяльність у цій сфері.

Перелік органів, які можуть перевіряти ваш бізнес можна продовжувати, адже сфер контролю держави дуже багато.

Так, поза увагою залишилось дотримання законодавства у сфері інтелектуальної власності, екології, архітектури та містобудування.
Незалежно від сфери контролю, результат перевірки однаковий: якщо знайдуть порушення, за них треба відповідати. Вам доведеться не тільки усунути недоліки, але й заплатити штраф.

Кожен бізнес особливий, проте незалежно від сфери вашої діяльності, ви повинні дотримуватись вимог закону.

Тут діє таке ж правило, як і для студентів – якщо завчасно та зважено готуєшся до іспиту, то точно його не провалиш.

Тож аби сміливо зустрічати інспекторів та не витрачати прибуток на оплату численних штрафів, дотримуйтесь наших порад та ведіть свій бізнес правильно!