fbpx
+380 (67) 538 45 38

Торгівля бронежилетами: як отримати ліцензію під час війни?

09.05.22

Військово-промисловий комплекс України (ВПК) до війни 2014 року був типовим рудиментом радянської системи. Монополія на виробництво чи торгівлю зброєю належала державі в особі профільних оборонних державних підприємств. 

Проте початок війни на Донбасі змінив усталені процедури у господарській діяльності, пов’язаній з обслуговування ВПК. Повномасштабне російське вторгнення залучило не одне українське підприємство до переорієнтації напрямків роботи на благо Збройних Сил. Хтось почав займатися виробництвом та ремонтом вогнепальної зброї і боєприпасів до неї, інші переорієнтували свою діяльність на холодну зброю.

Проте найчастіше українські підприємці і волонтери займаються виготовленням та торгівлею засобами індивідуального захисту. Саме так називають бронежилети. 

Розповідаємо, що потрібно для того, щоб надавати послуги у сфері ВПК або як отримати ліцензію на: 

  • виробництво та ремонт вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної та пневматичної зброї калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м/c 
  • торгівлю вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною та пневматичною зброєю калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м/с 
  • виробництво та продаж спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони 

Вартість: один прожитковий мінімум на день прийняття органом ліцензування рішення про видачу ліцензії — нині це 2481,00 грн.

Строк надання ліцензії: 10 робочих днів з дня одержання заяви органом ліцензування.

Орган, що видає ліцензію: Міністерство внутрішніх справ України.

Перелік необхідних документів:

  1. Копія дозволу на відкриття об’єкта дозвільної системи

Для отримання дозволу необхідно направити лист-заяву до керівника управління МВС відповідної області з проханням обстежити приміщення на відповідність вимогам законодавства (йдеться про постанову про затвердження ліцензійних вимог). Зазвичай такі повноваження має  керівник управління МВС області, його заступник або ж очільник структурного підрозділу.

Крім того, для виробництва та продажу засобів індивідуального захисту потрібно мати необхідні виробничі умови. 

Бронежилети мають зберігатися лише у спеціально облаштованих для цього приміщеннях, з дотриманням певних вимог. Наприклад, кімнати чи склади  обов’язково повинні  бути ізольованими від інших приміщень, мати капітальні стіни, міцні перекриття на стелі та підлозі, двоє дверей з міцними і надійними замками, а також сталеві ґрати всередині приміщення та між рамами (повний перелік  тут).  

Для зберігання спеціальних засобів у торговельних залах існують окремі вимоги, що стосуються, насамперед, правил безпеки. Вітрини, стелажі та прилавки, де зберігається зброя та боєприпаси, мають бути зачиненими чи скріпленими тросами, щоб люди не могли без дозволу їх брати. 

На складах зброю, боєприпаси до неї та спеціальні засоби мають зберігатися  в металевих шафах (сейфах) з товщиною стінок щонайменше 3 мм. Двері повинні бути укріплені сталевими накладками або косинцями, з надійними (щонайменше двома) внутрішніми замками.

  1. Довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування

Для її отримання необхідно пройти навчання та скласти іспит. Навчання триває протягом 10 годин.

  1. Копія документа, що підтверджує відсутність у керівника підприємства-здобувача ліцензії та працівників медичних протипоказань

Медична довідка форми №127/о є офіційним висновком комісії. Її видають після медогляду, як засвідчення, що у людини немає протипоказань для отримання дозволу на зброю.

  1. Копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи)
  2. Опис документів, що подаються для одержання ліцензії. 
  3. Засвідчена керівником здобувача ліцензії копія документа, що підтверджує право власності підприємства, що подається на отримання ліцензії, або оренди ним приміщень для ведення відповідного виду господарської діяльності.
  4. Заява про отримання ліцензії на господарську діяльність.
  5. Інформація про місце її ведення.

«Відповідність складу, приміщення чи магазину критеріям постанови, якою встановлений порядок ведення діяльності щодо торгівлі бронежилетами, перевіряють працівники МВС. Попри складність процедури збору документів, отримання ліцензії навіть в умовах війни дозволяє «з нуля» відкрити бізнес та виготовляти, зберігати або ж продавати бронежилети чи інші спеціальні засоби. Переваги приватного бізнесу — це здатність швидко реагувати на потреби та оперативно виконувати замовлення такої необхідної продукції в часи війни, як бронежилети»,

наголошує юрист практики захисту бізнесу Артур Лозіцький.