fbpx

Справа Стерненка про один патрон

10.02.22

Верховний Суд скасував обвинувачення щодо Сергія Стерненка за зберігання одного патрона у зв’язку з малозначністю діяння. Крім цього, суд залишив без змін рішення попередніх інстанцій щодо викрадення та позбавлення волі ексдепутата Сергія Щербича (щодо Сергія Стерненка та Руслана Демчука).

Адвокати Стерненка довели — зберігання одного патрона не несе такої суспільної небезпеки, передбаченої ст. 263 КК України (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами).

Спершу судді відмовили у трансляції засідання нібито через перезавантаження суду та небажання витрачати гроші на онлайн-трансляцію. Тоді адвокат Микола Ореховський заявив про відвід суддів, колеги його підтримали. Після цього судді передумали і дали дозвіл на стрім.

 

«Ця справа є маркером для України. У держави та у суспільства є запит на справедливість. Українці прагнуть змін у правоохоронній системі, щоб почуватися безпечно. Тому рішення у цій справі дуже голосно відіб’ється в судовій практиці», зазначив адвокат Сергія Стерненка Масі Найєм.

Захист акцентував увагу Верховно Суду на порушення попередніх інстанцій щодо викрадення (суд в цій частині рішення лишив без змін), а саме:

  • Судді посилалася на свідчення потерпілого. Однак у процесі судового розгляду з’ясувалося, що Сергій Щербич неодноразово змінював свої показання. Адвокати підтвердили суперечності та непослідовності у його словах, але попри це, судді продовжували використовувати свідчення.
  • Суди посилаються на протокол слідчого експерименту з потерпілим, який за своїм змістом нагадує протокол допиту. У ньому відображені ті самі показання Сергія Щербича. Такий документ спрямований на перевірку та уточнення фактів справи, однак цього разу слідчі просто продублювали свідчення потерпілого. Такий доказ є недопустимим.
  • Суди взяли до уваги таблицю, де слідчі розподілили невідомі номери телефонів між Сергієм та Русланом та нібито встановили місце перебування наших клієнтів за цими телефонами, що підпадає під обставини справи. Однак слідчі не підтвердили, що номери належали обвинуваченим, а також пояснено джерело походження такого доказу.
  • Впізнання Щербичем нападників. Потерпілий неодноразово казав, що знає Стерненка і Демчука і як вони виглядають. Однак, впізнання має сенс лише тоді, коли потерпілий з незнайомих людей обирає тих, хто ймовірно був нападником. Крім того, слідчими не конкретизовано в протоколі впізнання за якими саме ознаками встановлено обвинувачених, що свідчить про формальне порушення норм КПК України. Тому процедура впізнання була недоцільною, а її результати не можуть бути доказом.
  • Попередні інстанції ставлять судово-медичні експертизи у логічному взаємозв’язку з нападом на Сергія Щербича нашими клієнтами, однак ці експертизи підтверджують тільки факт того, що потерпілий отримав тілесні ушкодження. Механізм виникнення таких ушкоджень відповідно до обставин не досліджували.

Чому один патрон?

Апеляційний суд визнав Стерненка винним у незаконному зберіганні одного патрона калібру 5,45 мм (ч. 1 ст. 263 КК України). Але суд не дослідив, чи належав цей патрон саме Стерненку (його знайшли під час обшуку в квартирі, де проживав не тільки наш клієнт). Саме за один патрон Сергія Стерненка засудили до 3 років позбавлення волі з іспитовим терміном — 1 рік.

Чому це важливо?

На відміну від рішень попередніх інстанцій, в яких політичний тиск переважає над законністю та об’єктивністю, Верховний Суд частково встановив істину в цій справі і визнав — обвинувачення за один патрон за ст. 263 КК України є неправомірним та необґрунтованим.

«Всі ми усвідомлюємо, яке значення має ця справа для українського суспільства. Під час розгляду ми побачили усі проблемні питання, з якими стикається пересічна людина під час роботи з правоохоронцями. Сьогодні Верховний Суд, на рішення якого посилаються найкращі юристи, частково надав належну правову оцінку всім тим процесуальним порушеннями, які були допущені судами попередніх інстанцій», зазначив адвокат Руслана Демчука Ілля Воробйов.

Усі деталі цієї справи читайте за посиланням .