fbpx
+380 (67) 538 45 38

Стартував конкурс на посади членів ВККС: чи дочекаємося ми доброчесності?

31.01.22

21 січня нарешті відбулося перше засідання конкурсної комісії, яка має обрати 32 кандидати у члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів (далі — ВККС). Це юристи з бездоганною діловою репутацією та досвідом роботи щонайменше 15 років. 

Потім із переліку запропонованих осіб Вища рада правосуддя має визначити 16 майбутніх членів ВККС. Прийом заяв на участь у конкурсі розпочнеться 4 лютого і триватиме до 4 березня. 

Комісія для цього конкурсу затвердила регламент своєї роботи та методологію оцінювання кандидатів. Документ пояснює, що комісія розуміє під поняттям «доброчесність» і з яких показників вона формується. Також визначили критерії професійної компетентності. Крім знання законодавства та судової системи, належать:

  • аналітичні навички (наприклад, здатність оцінити професійну компетентність та доброчесність кандидата в судді, порівняти кандидатів, визначити їх слабкі і сильні сторони)
  • навички письмових комунікацій (вміння писати та структурувати тексти); 
  • навички усних комунікацій (встановлення емоційного контакту з аудиторією, здатність структурувати усний виступ тощо)
  • уміння взаємодіяти з колегами (вміння розпізнавати позитивні і негативні практики взаємодії з колегами, мотивувати інших, формувати дієві стратегії подолання труднощів в груповій роботі)

Повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України припинено вже майже три роки. З короткого звіту про роботу органу на сайті, можна зробити висновок, що він працює —  складає досьє, веде статистику та приймає звернення. Проте, звісно, за відсутності повноважних членів ВККС не може ухвалювати жодних рішень.

Чому відновити роботу ВККС важливо?

Вища кваліфікаційна комісія суддів — це орган, що:

  • добирає кандидатів для на посаду судді
  • проводить кваліфікаційне оцінювання суддів (визначає, наскільки кандидат відповідає вимогам до посади судді)
  • вносить рекомендацію про переведення судді до іншого суду

Станом на кінець минулого року, в українських судах недобір 2 068 суддів (28 %, а це майже третина штату). У восьми судах України не працює жодного судді.

Як наслідок такої ситуації — хронічне недотримання строків та формальний підхід суддів під час розгляду справ. Ми, адвокати, як ніхто знаємо, чим це може обернутися для наших клієнтів. 

Чому так сталося? 

З 2014 року були спроби реформувати ВККС, оновивши її склад. Причина — неприпустимо що особи з сумнівним рівнем доброчесності пізніше будуть відбирати суддів, яким довірятиме суспільство.

Після кількох спроб перезавантажити ВККС за часів п’ятого президента Петра Порошенка, у 2019-му ухвалили закон, що визначав новий порядок відбору членів ВККС та припиняв повноваження старого складу. 

Очікувалось, що Вища рада правосуддя сформує нову ВККС за 90 днів. Проте через помилки в порядку призначення членів ВККС процес було заблоковано. Оновлений порядок відбору та призначення членів комісії Верховна Рада ухвалила лише торік у липні. 

«Статистика свідчить, що наразі судовій системі бракує більше 2 тисяч суддів. Це впливає на швидкість розгляду справ. Особливо на це звертають увагу люди, які стикаються з кримінальним судочинством та розраховують, що їхні скарги та клопотання розглядатимуть протягом 3-5 днів, а на практиці строки розтягуються на місяці. Безумовно, розумні строки розгляду справ порушуються з різних причин. Але надмірне навантаження на суддів — одна з них. Тому з нетерпінням чекаємо результатів конкурсу»

зазначила адвокатка практики white-collar crime Ольга Веретільник.