«Справедливість для постраждалих — у зоні ризику» після звільнення провідного розслідувача MH17
З таким заголовком нідерландське видання NOS () випустило публікацію про справу Гюндуза Мамедова — заступника генпрокурора, який займався, зокрема, розслідуванням збитого над Донбасом пасажирського «Боїнга». У Гюндуза Мамедова незаконно відібрали доступ до держтаємниці, чим унеможливили діяльність, і після цього він написав заяву про звільнення. Деталі тут: .
Далі пропонуємо дослівний переклад матеріалу, який зібрав про нашого Клієнта Гюндуза Мамедова нідерландський журналіст Герт-Ян Деннекамп:
«Гюндуз Мамедов — прокурор, який керував розслідуванням авіакатастрофи рейсу MH17 в Україні. У липні його було відсторонено і наприкінці того ж місяця він був змушений піти у відставку.
За словами адвоката Гюндуза Мамедова Masi Nayyem (партнер Міллер, юридична компанія), на кону стоїть міжнародна репутація України, а Генеральна прокуратура України «навмисно перешкоджає розслідуванню російських злочинів».
Українські правозахисні організації вважають, що відставка Мамедова може стати «похоронною ланкою» для розслідування військових злочинів в Україні. За словами адвоката Віталія Титича, Генпрокуратура не функціонує, і такий професіонал як Мамедов вкрай необхідний. «Наразі в органах прокуратури немає жодної особи, яка могла б краще виконувати обов’язки на цій посаді»
каже Віталій Титич.
«Боротьба за владу»
Правозахисні організації кажуть, що в Києві за лаштунками ведеться боротьба за владу. Вони побоюються, що Генеральний прокурор більше не надає значення розслідуванню військових злочинів на Сході України, а розслідування рейсу MH17 більше не буде пріоритетним.
«На жаль, Мамедов єдиний, хто має достатній досвід та знання, щоб проводити таке розслідування», — сказала Надія Волкова з колективу радників з прав людини та юристів ULAG (Українська юридична консультативна група).
Правозахисників не заспокоює те, що керівництво розслідуванням взяла на себе Генеральний прокурор Ірина Венедіктова. За даними організацій, Венедіктова не має досвіду ведення таких розслідувань. У розмові з Волковою та її колегами Венедіктова сказала, що може навчитися цьому, провівши це розслідування. «Але вона мала це зробити двадцять років тому, зараз не час для цього»
каже Волкова.
«Шанс справедливості поставлений під загрозу» – Громадські організації та адвокати за викликом. Кілька тижнів тому громадські організації та юристи написали звернення до міжнародної спільноти та посольств у Києві. У ньому вони попереджають, що звільнення «загрожує будь-яким шансам на справедливість для жертв». Вони не отримали жодної відповіді на ці звернення, навіть з Нідерландів.
Розслідування перебуває на новому етапі
заявляє нідерландська прокуратура.
«Кримінальне розслідування щодо екіпажу «Buk-TELAR» та ієрархічної лінії все ще триває. Прокуратура Нідерландів та поліція мають постійні контакти з іншими партнерами JIT. Ці лінії повинні залишатися короткими». (JIT – Joint Investigation Team (Міжнародна слідча група).
«На цьому етапі важливо зберегти знання і досвід в ході розслідування. При зміні варти нагорі, наприклад, в Генпрокуратурі України і Службі безпеки України, добре ще раз підтвердити ці заяви одна одній»
«Звільнений у Нідерландах»
Цього тижня також було оголошено, що нідерландському прокурору Уорду Фердінандуссе буде надана нова посада. Він продовжує брати участь у процесі MH17.
Рік тому — перед самим початком судового процесу над MH17 у Нідерландах було оголошено, що шість прокурорів в Україні були звільнені під прапором боротьби з корупцією. Вони всі повинні були повторно скласти іспит: деякі відмовились, інші не склали його. Результат — змінено всю команду. Під тиском Нідерландів колишній офіцер залишився залученим до Міжнародної слідчої групи (JIT) як радник.
Генпрокурор Венедіктова каже, що Мамедов поки не може подати у відставку, оскільки проти нього розпочато дисциплінарне провадження (дисциплінарне провадження 6 серпня завершене і вже відсутні обставини, які на момент публікації цієї статті перешкоджали звільненню Гюндуза Мамедова за власним бажанням, ми писали про це тут: ).
«Нідерландська команда в Україну»
Минулого місяця відбулася зустріч посла Нідерландів Йеннеса де Мола з Генеральним прокурором Іриною Венедіктовою. У заяві для преси Венедіктова пише, що Нідерланди готові направити в Україну групу прокурорів та слідчих для обговорення подальших дій, пов’язаних із рейсом MH17. За даними Міністерства закордонних справ, звільнення Мамедова не обговорювалося під час цієї зустрічі