fbpx

Справа «Словацького дому»: інвестиційний клімат України знову під загрозою 

05.10.22

Верховний суд заново порушив провадження щодо рейдерства офісного центру «Словацький дім». Йдеться про захист іноземних інвестицій в Україні, які постраждали від незаконних дій Фонду гарантування вкладів та фінансової компанії «Інвестохіллс Веста».

Раніше ми захистили вкладення на 3,5 млн євро та здобули перемогу у Верховному суду на користь словацького інвестора. Проте справу розглянуть знову на вимогу приватного нотаріуса, який посвідчував угоду між фінансовою компанією та Фондом гарантування вкладів. Слухатимуть справу у закритому режимі, досліджуючи виключно письмові матеріали без участі сторін. 

Суди за цим кейсом тривають понад 3 роки і мали б завершитися у жовтні минулого року остаточним рішенням Верховного суду. Втім їх продовжують поновлювати. 

Чому це важливо? 

У липні на Міжнародній конференції в Лугано український уряд представив План відновлення України. Згідно з ним, іноземні країни погодилися вкласти майже 1,9 млрд доларів у розбудову України після війни. 

Візією ж відновлення стало гасло: «Сильна європейська країна — магніт для іноземних інвестицій». Тобто протягом наступних 10 років Україні вкрай необхідна довіра закордонних інвесторів. 

Про яку справу йде мова? 

Два роки тому приватний нотаріус перереєстрував офісне приміщення наших клієнтів, іноземних інвесторів, на фінансову компанію. А це близько 6 тис. квадратних метрів в історичному центрі Києва. Представники «ІнвестохіллсВеста» намагалися силоміць захопити офіс і перезаключити  договори з орендарями приміщення. 

На захист іноземних інвестицій, крім усіх судових інстанцій, тоді стала Тимчасова спеціальна комісія ВРУ з питань захисту прав інвесторів, урядовий офіс із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest та Офіс протидії рейдерству. Саме за підтримки урядових організацій вдалося зберегти активи іноземних інвесторів та не дати захопити офіс силоміць. 

А також справа потрапила під особистий контроль Марека Шафіна — Надзвичайного і Повноважного Посла Словацької Республіки в Україні. 

Повторний розгляд справи Верховним судом та ухвалення рішення на користь приватного нотаріуса (фактично фінансової компанії) може негативно вплинути на інвестиційну привабливість України, в перспективі залучення коштів іноземних партнерів до відбудови нашої країни після війни. 

«Справа пішла на друге коло розгляду у Верховному суді. Замість того, щоб боротися із зовнішнім ворогом проти якого закумульовано всі ресурси нашої держави, доводиться повторно боротися за права іноземних інвесторів, які повірили в Україну до війни та продовжують її підтримувати інформаційно і гуманітарною допомогою»,

коментує адвокатка, керівниця практики захисту бізнесу Ангеліна Климчук. 

Більше про цю справу тут: .