fbpx
+380 (67) 538 45 38

Справа рейсу МН17: що відбувається зараз?

16.06.22
Автор публікації: Наталія Баранова

10 червня Гаазький окружний суд закінчив слухання справи про збиття літака рейсу МН17 та оголосив перерву до вересня. Катастрофа Boeing 777 увійшла до десятки найбільших авіатрощ за всю історію. Що ми знаємо про розслідування за 8 років, чи встановили винних та чи отримають вони покарання — у матеріалі. 

Про що справа?

8 років тому у небі над Донбасом було збито Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур. На ньому перебувало 298 пасажирів та членів екіпажу, всі загинули. Розслідування встановило, що у літак влучила ракета класу «земля — повітря», випущена з зенітно-ракетної установки «Бук». Комплекс привезли на контрольовану бойовиками територію України з росії, розмістили біля селища Первомайське на Донеччині, а після авіатрощі повернули назад.

російські змі з початку військових дій на Донбасі неодноразово заявляли про збиття українських літаків та гелікоптерів. За даними слідства, обвинувачені, ймовірно, планували вразити український військовий літак.

Коли почалися слухання?

9 березня 2020 року в Окружному суді Гааги розпочався судовий процес. 

Склад Окружного суду Гааги

Суддя Хендрік Стейнхьойс (головуючий), інші двоє суддів — Дагмар Костер і Хелен Керстенс-Фокенс. Також до процесу було залучено двох запасних суддів. 

Хто вів розслідування? 

Після катастрофи було сформовано Міжнародну спільну слідчу групу (Joint investigation team, JIT). До неї входили представники Нідерландів, Малайзії, Австралії, Бельгії та України.

Хто на лаві підсудних? 

Прокуратура Нідерландів звинуватила у вбивстві пасажирів та екіпажу рейсу МН17 трьох росіян та одного проросійського українця. Їхню причетність до злочину встановила JIT. 

  • Ігор Гіркін-Стрєлков, тодішній так званий «міністр оборони «ДНР» (громадянин рф)
  • Сергій Дубінський, підлеглий Стрєлкова, генерал-майор російської армії, який очолював так звану військову розвідку бойовиків (громадянин рф)
  • Олег Пулатов, підлеглий Дубінського, керував 2-им відділом так званої «ГРУ ДНР» (громадянин рф)
  • Леонід Харченко, керував одним із підрозділів так званого «ГРУ ДНР» та разом із Пулатовим супроводжував «Бук» (громадянин України)

Підсудних оголосили у міжнародний розшук, вони не були присутні на засіданнях. JIT доводить, що ці особи причетні до ввезення ЗРК з росії, яким збили літак, а також до його вивезення до рф. 

Прокуратура визнає — слідству не вдалося встановити, хто направив ракетний комплекс до України та хто стріляв. Проте є докази причетності 4 людей, які будучи при командуванні «ДНР» заявляли про потребу в ЗРК, отримали ракетний комплекс від росії та використали у військових цілях. 

Однак це версія слідства, а винні ті, хто на лаві підсудних чи ні, має вирішувати саме Гаазький окружний суд. Стаття 6 Конвенції з прав людини вказує — кожен, кого обвинувачено у кримінальному правопорушенні, вважається невинуватим поки його вину не доведе суд. 

Що встановила JIT? 

28 вересня 2016 року JIT офіційно оприлюднила результати розслідування катастрофи МН17 (відеозапис тут). 

  • Менш ніж за півгодини після збиття літака Дубінський почув від своїх співучасників, що вони збили український винищувач. За дві години з’ясувалося, що влучили саме у «Боїнг». 
  • Люди Дубінського стверджували, що Боїнг  нібито збив український винищувач. Втім Нідерландський комітет безпеки встановив, що поблизу літака рейсу MH17 не було інших. 
  • СБУ затримала ймовірного свідка у справі МН17 Андрія Кунавіна. За даними слідства, підозрюваний з червня 2014-го координував створення у складі «ДНР» так званого Головного управління військової розвідки. Зокрема батальйону, що займався постачанням зброї до окупованих територій, серед іншого, і «Бука», з якого було збито літак.  
  • JIT переконані, що мають незаперечні докази того, що літак був збитий ракетою з ЗРК. 
  • У слідства є докази того, що ракету запустили з поля в районі селища Первомайське, яке на той час перебувало під контролем бойовиків. 

Група експертів мала встановити зв’язок між виявленими фрагментами і обставинами збиття рейсу МН17. А саме довести, що цих фрагментів не було, як до моменту катастрофи так і після (тобто, що їх ніхто не підкидав). 

  • При розтині тіл членів екіпажу виявили кілька осколків ракети «Бук». 
  • В одному з віконних прорізів виявили шматок ракети, він був деформованим. Це означає, що осколок потрапив у вікно внаслідок потужного вибуху.
  • Проведено імітаційне моделювання вибуху, тобто підрив у спеціально підготовлених для випробувань умовах. 
  • Завдяки інформації з перехоплених телефонних розмов, показань свідків, фото- та відеоматеріалів встановили маршрут, яким везли ЗРК в Україну і назад до рф. 
  • Розташування установки біля селища Первомайське підтверджено показаннями свідків, які  бачили конденсаційний слід ракети, а також її рух у повітрі. США надали свою оцінку катастрофи, де підтвердили, що літак збили ракетою SA-11 класу земля-повітря. Випустили її неподалік села Сніжне. Цей висновок відповідає відстані до вищезазначеного місця запуску біля селища Первомайське. 

Які були версії події? 

  • нещасний випадок через  технічні причини або людський фактор
  • теракт 
  • збиття іншим літаком, що має певну систему озброєння (версія: «повітря – повітря»)

Позиція рф

Попри  достатню кількість доказів, росія заперечує свою причетність до збиття літака та перекладає відповідальність на українську сторону. Прикметно, що саме росія заблокувала пропозицію в Раді безпеки ООН щодо створення міжнародного трибуналу із розслідування збиття МН17.

Позиція захисту

Позиція захисту Олега Пулатова. Він єдиний обвинувачений, який погодився на представництво своїх інтересів у суді адвокатами. Під час слухань захисники заявляли, що розслідування не завершено, про те, що варто перевірити і інші версії злочину, про заангажованість JIT та вплив української сторони на те, щоб довести причетність росії. 

Крім того, адвокати висловились щодо доцільності розслідувати незакриття Україною повітряного простору Донбасу в липні 2014 року, зважаючи на бойові дії.    

Щодо останнього судового засідання

Генпрокуратура вимагає довічних термінів для підсудних. Адвокати ж захисту хочуть виправдувального вироку, бо  вважають розслідування надто одностороннім. Позиція захисту — немає впевненості в тому, що MH17 був збитий російською ракетою і Пулатов до цього не причетний.

Суд може винести рішення в один із трьох днів 22 вересня, 17 листопада або 15 грудня 2022 року. 

Головуючий суддя зазначив, що засідання 22 вересня матиме технічний характер. Тоді мають назвати дату оголошення вироку. Такий тривалий час потрібен для того, щоб, суд розглянув всі наведені аргументи. 

«Якщо Окружний суд Гааги визнає підсудних винними, ймовірно їм може загрожувати пожиттєве ув’язнення. Проте складнішим є процес реального виконання покарання. Навіть при наявності обвинувального вироку росія добровільно не видасть винних. Більшість країн не видає своїх злочинців, навіть якщо вони дійсно вчинили злочин. Цей принцип прописаний багатьма конституціями країн, зокрема і конституцією рф. Обов’язковою може бути передача тільки, якщо між державами є договір про видачу або конвенція. Як ми знаємо, росія не дотримується ніяких договорів, нівелює будь-які міжнародні домовленості. Крім того, свою причетність до злочину не визнає. Вірогідно ніколи не погодиться на екстрадицію. При цьому, оголошені в міжнародний розшук вони можуть бути затримані іншою країною, у разі, якщо покинуть територію рф»,

коментує юристка кримінальної практики Miller Наталія Баранова.