Справа про напад на Мустафу Найєма в процесуальному глухому куті
2 серпня 2021 в Київському апеляційному суді відбулося чергове судове засідання по справі про напад на Mustafa Nayyem, що стався у 2018 році.
Проте до розгляду суті справи суд вкотре не дійшов, тому що один з трьох обвинувачених у нападі, Саітов Магомед-Саліх, не з’явився на засідання. За твердженням його адвоката, Магомед-Саліх досі в Російській Федерації та не виходить на зв’язок.
Через неявку обвинуваченого засідання відклали на наступні дві дати: 15 і 29 листопада о 15:30.
У ЧОМУ СУТЬ?
Такий довгий строк відкладення засідання зумовлений тим, що суд направляє Москві запит на надання міжнародної правової допомоги Російській Федерації з метою вручення Магомеду-Саліху повістки за кордоном. Виконання запиту потребує значного часу. Попередні два запити РФ не виконала, тобто на її території не вручали повістки нападнику на нашого Клієнта.
НАША ПОЗИЦІЯ
В цій ситуації криється досить гостра правова проблема:
— неможливо розглядати справу за відсутності обвинуваченого;
— для того, щоб розглянути справу без обвинуваченого, який не з’являється на судові засідання — потрібно розділити судові провадження, щодо Саітова Магомеда-Саліха зупинити, а щодо інших двох обвинувачених — розглядати по суті;
— для того, щоб розділити судові провадження, необхідно оголосити відсутнього обвинуваченого в розшук;
— для того, щоб оголосити відсутнього обвинуваченого в розшук, необхідно як мінімум встановити, що він ухиляється від участі в судовому засіданні;
— для того, щоб можна було стверджувати, що він ухиляється від участі в судовому засіданні, потрібно повідомити відсутнього обвинуваченого про це засідання у встановленому законом порядку. При цьому Російська Федерація просто ігнорує запити на міжнародну правову допомогу.
«Таким чином виникає замкнуте коло. І це далеко не унікальна ситуація, яка, між тим, не вирішена законодавцями»
коментує Оля Веретільник, адвокат Міллер, юридична компанія
ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?
Ця справа є ілюстративною в контексті забезпечення прав потерпілих у нашій країні. Вона демонструє, наскільки мало реальних можливостей у людини, яка стала учасником кримінального провадження, забезпечити дотримання свого права на захист і покарання винних.
Детальніше про справу щодо нападу на Мустафу Найєма і усіх чотирьох зловмисників можна прочитати тут:.
А ми продовжуємо вимагати правосуддя, незважаючи на пробіли в законодавстві та ігнорування прокуратурою своїх обов’язків.