Справа «мінера мосту Метро»: ветеран АТО Олексій Белько лікуватиметься амбулаторно

01.02.22

Олексію Бельку замінили лікування у психіатричному відділенні на амбулаторну психіатричну допомогу. 

Адвокати юридичної компанії «Міллер» раніше подали заяву до Київської міської психоневрологічної лікарні №3 з проханням ініціювати огляд Олексія Белька медичною комісією та в подальшому звернутися до суду щодо зміни заходів медичного характеру.  

Рішення про зміну заходів ухвалив Васильківський міськрайонний суд Київської області на підставі заяви голови комісії Київської міської психоневрологічної лікарні №3 за результатами огляду. Олексій повинен оглядатися лікарем-психіатром раз на місяць, а комісією лікарів-психіатрів — раз на півроку, до вирішення питання про продовження чи припинення такої допомоги.

Що передбачає ця допомога?

Згідно з законом «Про психіатричну допомогу» амбулаторна психіатрична допомога включає в себе, серед іншого: 

  • обстеження стану психічного здоров’я 
  • профілактику, діагностику психічних розладів 
  • лікування
  • медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади

Амбулаторну психіатричну допомогу може бути припинено за рішенням:

  • комісії лікарів-психіатрів у разі одужання або зміни стану психічного здоров’я
  • суду про відмову в продовженні надання особі такої допомоги
  • про задоволення заяви особи чи її законного представника про припинення амбулаторної психіатричної допомоги

Що цьому передувало? 

18 вересня 2019 року ветеран АТО Олексій Белько заблокував рух через міст Метро та нібито погрожував його підірвати. Проте, вибухівки у нього не було.

Олексія затримали відразу. Проти нього відкрили кримінальне провадження за статтями 259 (завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності) та  296 КК України (хуліганство). 

Судово-психіатрична експертиза встановила, що під час скоєного Олексій був неосудним. 20 січня 2020 року йому змінили запобіжний захід та перевели до психіатричного закладу з посиленим наглядом.

Торік 15 квітня суд визнав Олексія Белька винним у інкримінованих йому злочинах та застосував примусові заходи медичного характеру зі звичайним наглядом. З моменту відкриття кримінального провадження ми надаємо Олексію правову допомогу, адже для нас ця справа — не про тероризм та хуліганство. Ми вбачаємо у тому, що сталося значно ширшу проблему.

«‎Олексій Белько є ветераном АТО і близько 5 років служив у Збройних силах України. Наголошу, що його дії не були спрямовані на спричинення шкоди людям, чи підривання мосту. Його головна мета — привернути увагу до своїх проблем. Безумовно, ми не виправдовуємо такий вчинок, проте впевнені, якби Олексій вчасно отримав психологічну допомогу, то не скоїв би подібного. І не прожив би близько 3 років ізольованим від суспільства. Проблема реабілітації та ресоціалізації військовослужбовців, надання вчасної та кваліфікованої допомоги психологів не повинна замовчуватися»‎

коментує юристка кримінальної практики Наталія Баранова.

Захист Олексія Белька на умовах pro bono — це частина нашої соціальної відповідальності та прояв вдячності до військовослужбовців, які боронять суверенітет України.