fbpx

Справа Катерини Гандзюк: обвинувачених залишили під вартою ще на два місяці

24.05.22

Ще на дві місяці продовжили термін тримання під вартою для обвинувачених у справі про вбивство Катерини Гандзюк. Таке рішення ухвалив Дніпровський районний суд у Києва, задовольнивши клопотання прокурора. Вони перебуватимуть у СІЗО до 21 липня. 

Питання про запобіжний захід розглядали протягом чотирьох судових засідань. Також суд відмовив обвинуваченим Олексію Левіну у задоволенні клопотання про зміну запобіжного заходу на заставу з подальшою сплатою цієї суми на потреби військових, а Владиславу Мангеру — у скасуванні запобіжного заходу для вступу до ЗСУ.

Що відбувалося? 

Адвокати обвинувачених намагалися всіляко затягнути процес, тому декілька разів не виходили на відеозв’язок із судом, засідання переривали для виклику державного адвоката з системи безоплатної правової допомоги та для розгляду питань про відвід судді та прокурору. 

Проблемою залишається необхідність долучати учасників дистанційно. Половина з них були присутні в суді через відеозв’язок — це значно сповільнювало процес.

Багато дискусій протягом чотирьох засідань викликали питання застосування нових норм КПК, які діють в умовах воєнного стану. Наприклад, про автоматичне продовження тримання під вартою до двох місяців, бо суд не має технічної можливості провести засідання. Наприкінці березня Мангер та Левін перебували під вартою саме на підставі цієї норми. Захисники стверджували — норма КПК неконституційна, а Мангера та Левіна потрібно випустити з-під варти вже. Крім цього, прокурор подав нове клопотання про продовження строку, а старе (яке подавав у березні) попросив залишити без розгляду. 

За версією захисту, далі справа просто розвалиться, тому що всі свідки у справі перебувають на тимчасово окупованих територіях. Хоча насправді частина з них все ж перебуває на підконтрольній Україні території і може прибути на слухання. 

У будь-якому разі, нам усім нині доводиться працювати в умовах, в яких ми ніколи не перебували з нормами, які до того ніколи не застосовували. Тож вчимося та пристосовуємося. І ми раді що система правосуддя також швидко адаптується до викликів.

Що буде далі? 

Наступне судове засідання у справі про напад на Катерину Гандзюк заплановане на 14.00 7 червня. Планують розглянути питання про долю застави, що ще кілька років тому внесли за Владислава Мангера. Гроші досі перебувають на депозитному рахунку держави. 

Після цього ми всі сподіваємось, що продовжать допит свідків, які можуть взяти участь у засіданні.

Нагадаємо 

На херсонську активістку Катерину Гандзюк напали біля її будинку 31 липня 2018 року, виливши літр сірчаної кислоти. Вже за три місяці від отриманих травм вона померла. 

За напад було засуджено п’ятьох виконавців злочину. Вони пішли на угоду зі слідством і визнали, що облили керівника справами виконавчого комітету Херсонської міськради Катерину Гандзюк кислотою. За це отримали по 500 доларів. 

Справу проти ймовірних організаторів — Владислава Мангера та Олексія Левіна розглядає Дніпровський районний суд Києва з серпня 2020 року. Якби заяву про відвід задовольнили, адвокати Мангера могли б вимагати почати розгляд справи заново.