fbpx

Справа іноземного інвестора. Верховний суд вирішить: чи легалізує Україна повторні стягнення за вже сплаченими кредитами?

31.08.21

01 вересня о 16:00 Верховний суд України прийматиме доленосне рішення у справі щодо офісного центру «Словацький дім», яке вплине на інвестиційну привабливість України.

На засіданні буде присутній Надзвичайний і Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні Марек Шафін.

Відбуватиметься розгляд касаційної скарги ТОВ «Фрунзе 69» (належить словацьким інвесторам) стосовно визнання незаконними дій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, який продав фінансовій компанії ТОВ «ФК «Інвестохіллс Веста» неіснуючі в реальності кредитні зобов’язання попереднього власника столичної будівлі, власниками якої у 2019 році стали словацькі інвестори, що вклали в працюючий бізнес в Україні понад 3 млн євро.

Однак, власниками вони були не довго — «Словацький дім» через дії Фонду декілька разів незаконно реєстрували на іншу компанію, відбувалися спроби рейдерського захоплення людьми, які стверджували, що будівля належить компанії «Інвестохіллс Веста» (писали тут:  і тут: ), яка в свою чергу намагалася легалізувати повторні стягнення за вже припиненими кредитами через українські суди ().

У ЧОМУ СУТЬ СПРАВИ?

Саме цей аукціон, на якому Фонд продав неіснуючі в реальності борги, 24 березня Господарський суд Києва визнав недійсним (). Оскільки нерухомість (за адресою: за адресою: вул. Кирилівська, 69 у м. Києві) у 2010 році була в іпотеці за кредитним договором. В 2015 році цей кредит був погашений, іпотека була знята — тобто боргів не було.

«Інвестохіллс Веста» оскаржила це рішення. Вже 22 липня Північний апеляційний господарський задовольнив скаргу компанії і поновив результати торгів Фонду, чим фактично легалізував повторні стягнення за вже припиненими зобов’язаннями за кредитом та припиненою іпотекою ().

За іронією долі, одним з ключових аргументів для скасування рішення першої інстанції стала нібито відсутність порушеного права інвесторів-власників офісного центру, інтереси якого представляємо ми — адвокати Міллер, юридична компанія.

НАША ПОЗИЦІЯ

Завдяки «чорним нотаріусам» в Україні процвітає реєстраційне рейдерство: щодо «Словацького дому» двічі було внесено записи до реєстру нерухомого майна про переоформлення цієї будівлі на користь ТОВ «ФК «Інвестохіллс Веста».

Однак, кожного разу Антирейдерська колегія ставала на захист іноземних інвестицій та скасовувала дії приватних нотаріусів.

Ми подали касаційну скаргу до Верховного суду з метою поновлення рішення Господарського суду Києва, який раніше визнав незаконним продаж Фондом гарантування вкладів неіснуючих боргів та відповідно скасування дій стосовно переоформлення Будівлі.

У скарзі ми вказали позицію Верховного суду стосовно подібних правовідносин. І розраховуємо на те, що на відміну від Північного апеляційного суду, найвищий суд у судоустрої України застосує висновки, зроблені в аналогічних спорах.

Більше того, Північний апеляційний господарський суд також неодноразово приймав рішення, в яких відображав порушення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб при продажі неналежного «майна банку»: бо продати можна те, чим володієш.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?

«В провладних кулуарах закордонних країн давно кажуть про те, що з Україною можна вести лише торговельні відносини і аж ніяк не інвестиційні. Зважаючи на декларативність антирейдерського та заохочуючого інвестиції законодавства напрошується висновок: Україна не є інвестиційно привабливою ні для іноземних інвесторів, ні для її ж громадян та їх законного бізнесу.

Тільки суд наразі може відновити справедливість і фактично вплинути на інвестиційний клімат країни: ніхто не має наздоганяти своє законне майно, рішення у цій справі вкаже на реальний курс Держави»

коментує Anhelina Klymchuk, адвокат Міллер, юридична компанія, яка представляє в суді інтереси українського товариства «Фрунзе 69» з іноземними інвестиціями словацьких бізнесменів Юрая Душки і Річарда Душки.