Сплата кредитів під час війни: які є послаблення для українців?
Через бойові дії у багатьох регіонах України перед людьми постали труднощі щодо сплати кредитів. Щоб частково розв’язати це питання, законодавці змінили деякі правила роботи фінансової сфери на користь позичальників, які не спроможні виконувати свої обов’язки по кредитах. Пояснюємо, що змінюється.
Ключові зміни в обслуговування кредитів
У період дії воєнного стану та протягом 30 днів з дня його закінчення, відповідальності перед фінансовою установою, якщо людина не виконає свої зобов’язання за кредитом, не буде (наприклад, прострочить сплату чергового платежу чи не поверне суму кредиту).
Тобто, якщо банком, починаючи з 24 лютого цього року, буде нараховано будь-який штраф, неустойку чи пеню, клієнт звільняється від обов’язку їх сплати, а такі платежі підлягають списанню.
Також банкам заборонено у разі невиконання боржником зобов’язань за договором збільшувати розмір процентної ставки за користування кредитом, якщо це не передбачено умовами договору.
Чи можна не платити відсотки?
Нарахування відсотків за користування кредитними грошима з боку банку правомірне і сплатити їх все одно доведеться.
Однак зараз більшість банків ініціювали для своїх клієнтів кредитні канікули, які автоматично застосували до більшості кредитних договорів (йдеться здебільшого про кредитні картки).
Кредитні канікули — це не зменшення суми боргу, а лише його відтермінування. Вони можуть стосуватися як сплати основної суми кредиту («тіла» кредиту), так і нарахованих відсотків.
Про детальні умови таких канікул необхідно дізнаватися безпосередньо у банку, де ви обслуговуєтесь.
А хіба війна не форс-мажор?
Наприкінці лютого Торгово-промислова палата , що військова агресія росії проти України, що стала підставою введення воєнного стану, є форс-мажорними обставинами.
Згідно з законодавством, сторона договору звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо доведе, що таке порушення сталося внаслідок дії обставин непереборної сили — форс-мажору.
Але форс-мажорні обставини звільняють тільки від відповідальності за порушення зобов’язань (тобто від нарахування неустойки, штрафів чи пені), проте не звільняють від необхідності повернути борг чи сплатити відсотки.
«Війна вплинула на життя багатьох людей, позбавивши роботи чи житла. Проте виконання своїх зобов’язань — це основа економічної міцності країни. І рано чи пізно їх доведеться виконувати. Тому для уникнення будь-яких негативних ситуацій в майбутньому, якщо ви не можете сплачувати кредит, варто вести діалог з банком щодо варіантів сплати боргу»,
адвокат практики судових спорів Юрій Мельник.
Записатися на консультацію до наших юристів можна через:
- офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
- сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
- за телефоном +380 (67) 538 45 38