fbpx
+380 (67) 538 45 38

Служба безпеки України не внесла відомості в ЄРДР по незаконному стеженню за Микола Виговський. Наразі таку бездіяльність оскаржуємо в суді.

23.11.21

08 листопада 2021 року нами подано заяву до СБУ за фактом стеження та прослуховування за громадським активістом Миколою Виговським. СБУ провадження не відкрило та перенаправило заяву до Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області. Станом на сьогодні провадження так і не відкрито.

У ЧОМУ СУТЬ СПРАВИ?

12 жовтня 2021 року активіст Микола Виговський знайшов прикріплений до дна свого автомобіля, GPS- трекер (пристрій, що використовується для відстеження пересування). А вже 25 жовтня у автомобілі Миколи Виговського виявлено пристрій для прослуховування. Цей пристрій записував розмови, що велись у автомобілі активіста, та ймовірно, передавались особам, які його встановили.

ЯКІ ПІДСТАВИ ОСКАРЖЕННЯ?

Заяву подано щодо порушення недоторканності приватного життя (ст. 182 КК України) Миколи Виговського та незаконного використання спеціальних технічних засобів отримання інформації (ст. 359 КК України).

Відповідно до ст. 214 КПК України слідчий, не пізніше 24 годин після подання заяви, зобов’язаний внести відповідні відомості до ЄРДР, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР.

Рішення про відкриття провадження, як того вимагає ст. 214 КПК України, так і не прийнято, витяг з ЄРДР заявнику не надано. Тому, нами оскаржено до суду бездіяльність уповноважених осіб СБУ.

Варто зауважити, що підставою невідкладного відкриття кримінального провадження з недавніх пір є навіть «демонстрування середнього пальця», проте чомусь для відкриття кримінального провадження за фактом незаконного стеження приходиться чекати тижнями, та навіть звертатися до суду.

НАША ПОЗИЦІЯ

Законне спостереження може проводитись тільки в кримінальному провадженні, у всіх інших випадках такі дії є незаконним втручанням у приватне життя та потребують відповідного реагування від правоохоронців.

Ми подали запити до Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України та Служби безпеки України. Проте, з наданих відповідей так і не вдалось отримати інформацію про те, чи могли проводитись НСРД відносно нашого Клієнта.

Досі існують підстави вважати, що прослуховування здійснювалось незаконно, тому питання відкриття кримінального провадження та встановлення осіб, якими здійснювалось стеження за громадським активістом Миколою Виговським наразі є досить важливим.

КОМЕНТАР ЮРИСТА

«Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією. Ніхто не має права безпідставно втручатися у особисте життя особи, тим більше негласно отримувати інформацію. Наразі ми не маємо жодних підстав вважати, що такі дії здійснювались на законних підставах та були санкціонованими. З якою метою та на якій підставі здійснювались ці заходи повинно встановити досудове розслідування. У Миколи Виговського є підстави остерігатись за власну безпеку та втручання в приватне життя. Відповідно, подія потребує негайного реагування з боку правоохоронних органів та належного досудового розслідування»

коментує юрист Кримінальної практики Баранова Наталія.

НАШІ ПОДАЛЬШІ ДІЇ

Зараз актуальним залишається питання відкриття кримінального провадження.

Після задоволення поданої скарги плануємо отримати Ухвалу та вимагати внесення відомостей в ЄРДР.

Далі будемо ініціювати ряд слідчих (розшукових) дій, зокрема:

– першочергово допитати Миколу Виговського та визнати його потерпілим;

– провести всі необхідні експертизи;

– отримати відеозаписи з камер відеоспостереження у місцях, де могли бути встановлені пристрої стеження та прослуховування.

ЩО ЦЬОМУ ПЕРЕДУВАЛО?

Раніше писали про це тут – .