fbpx

Що робити, якщо ви стали очевидцем мародерства?

18.03.22
Автор публікації: Ілля Воробйов

Війна прийшла без запрошення і змусила українців тікати зі своїх домівок. Люди полишали квартири та будинки, робочі офіси та магазини. Не було часу на збори речей. Тому від’їжджаючи у безпечні місця, всі здебільшого залишили свої цінності, чим залюбки зараз користуються мародери.

Цю проблему законодавці підняли одразу після початку російського вторгнення, оскільки питання збереження майна є актуальним в умовах війни. Тому Верховна Рада посилила відповідальність за розкрадання чужого майна, розбій, вимагання тощо. 

Соцмережі нині рясніють відео та фотографіями, на яких громадяни самотужки затримують мародерів та піддають їх самосуду. Найчастіше — пов’язують до електроопор на загальний огляд. З моральної точки зору можна зрозуміти такі дії людей. Однак з правової точки зору це часто незаконно та може призвести до нових злочинів, де потерпілими стають вже мародери. 

Чи будь-яка крадіжка є мародерством? 

Не кожна крадіжка є мародерством. Загалом, кримінальний кодекс визначає серед військових кримінальних правопорушень окремий склад злочину, передбачений ст. 432 КК України. Тобто мародерство — це викрадення на полі бою речей вбитих чи поранених. 

Проте, в нинішніх умовах, під «мародерством» стали розуміти не лише крадіжки, вчинені на полі бою, а й на інших територіях, які скоєні в умовах воєнного стану. Саме така позиція викладена у Законі України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство».

Пояснюємо, як правильно поводитися, якщо ви стали свідком розкрадання чужого майна, щоб самому при цьому не порушити закон. 

Чи можуть громадяни затримувати мародерів? 

Так. Кожен, хто застав особу при замаху, вчиненні або безпосередньо після вчинення крадіжки, має право її затримати (ст. 207 КПК України). Про факт виявлення кримінального правопорушення та затримання підозрюваного потрібно оперативно повідомити правоохоронців або доставити затриманого до відділку.

Як правильно фіксувати обставини скоєного злочину? 

Зробити фото або зняти відео. Це допоможе довести, що скоєння кримінального правопорушення — це не ваша особиста вигадка, а реальний факт. Наприклад, зафіксувати, як мародер намагається проникнути у приміщення або вже виносить майно з нього. При цьому важливо намагатися зняти не лише обличчя самого мародера, а й майно, яке він намагався вкрасти. Викрадене разом із затриманим необхідно передати правоохоронцям.

Чи можна застосовувати фізичну силу під час затримання? 

Так. Швидше за все особа, яку ви спробуєте затримати, буде чинити опір та намагатися будь-яким чином уникнути відповідальності. Однак, ваша фізична сила повинна бути адекватною та співрозмірною обставинам. Тобто — якщо злочинець підняв руки та здався, то немає необхідності його бити при затриманні. 

Кримінальний кодекс передбачає відповідальність за умисне вбивство та умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення заходів при затриманні злочинця (ст. 118 та ст. 124 КК України). Кримінальна відповідальність за спричинення легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень особі у разі її затримання громадянами не передбачена. Аналогічна позиція визначена у ст. 38 КК України.

Яка відповідальність за мародерство? 

3 березня Верховна Рада ухвалила закон, яким посилила відповідальність за мародерство. Відтепер за злочини, вчинені в умовах воєнного стану, передбачене покарання:

  • крадіжка (таємне викрадення чужого майна) — від 5 до 8 років позбавлення волі
  • грабіж (відкрите викрадення чужого майна) — від 7 до 10 років позбавлення волі
  • розбій (напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством) — від 8 до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна
  • вимагання (вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами) — від 7 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна
  • привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем — від 5 до 8 років позбавлення волі

Ми не знаємо, скільки будемо жити в умовах воєнного стану. Цей час особливо вимагає дотримання законів, як українських, так і міжнародних. Нині, як ніколи, гостро стоїть питання справедливості та невідворотності покарання за скоєні воєнні злочини, зокрема, за мародерство. І тут важливо, щоб дії, спрямовані на запобігання таким проявам та затримання порушників, не створювали нових злочинів та підґрунтя для притягнення законослухняних громадян до кримінальної відповідальності

коментує радник компанії, адвокат кримінальної практики Ілля Воробйов.

Наша компанія готова здійснювати представництво інтересів потерпілих від мародерства у кримінальному провадженні. Звертайтеся у будь-який час.