Що робити, якщо ваша справа залишилася в окупованому суді?

03.05.22
Автор публікації: Олександра Вергелес

Повномасштабний наступ рф 24 лютого вплинув на всі сфери життя і суди не стали винятком. Через втрату контролю над значною кількістю населених пунктів перестало функціонувати 64 суди.

Справи, які перебувають на розгляді у цих установах, можуть бути втрачені. Це може бути через руйнування будівлі суду і, відповідно, втрати документів або ж окупанти можуть самостійно знищувати справи чи умисно обмежувати доступ до них.

Що може відбутися зі справами на тих територіях, що були під тимчасовою окупацією з 24 лютого?

Офіційної статистики та даних від органів влади щодо втрачених справ за весь період війни з 2014 року немає.  Інформацію про те, що трапилося з судами та справами, які вони розглядали на окупованих територіях можна було отримати, зокрема,  від міжнародних організацій. 

Вперше дослідження проводила Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні, яка підготувала звіт «Доступ до правосуддя в контексті конфлікту в Україні» у грудні 2015 року. У ньому зазначалося:

«…За інформацією працівників переміщеного Донецького апеляційного адміністративного суду, будівлю суду було захоплено озброєними особами, які викинули матеріали справ. Працівникам суду довелось орендувати вантажівку для того, щоб перевезти ті матеріали справ, які їм вдалось знайти. Так само не вдалось вивезти матеріали справ з Ясинуватського міськрайонного суду (Донецька область), при цьому частину матеріалів було знищено або спалено. Після захоплення незаконними збройними угрупованнями прокуратури Луганської області, її працівникам також не вдалось забрати матеріали справ, за винятком окремих особистих документів».

Як відновити втрачене провадження у цивільній, господарській чи адміністративній справі?

На жаль, процесуальне законодавство у цій частині недостатньо розроблене та адаптоване під виклики, які кидає війна.

Згідно з кодексами, відновити можна лише ті провадження, щодо яких було винесено рішення або ухвалу про закриття судового провадження (це стосується випадків, коли позивач відмовився від позову або справу не можуть розглядати в суді, до якого звернулися).

У решті випадків, коли справа, наприклад, була на стадії судового розгляду, відновити такі провадження буде неможливо. У такому разі потрібно буде подавати позовну заяву повторно, попри те, що могли бути втрачені цінні докази, зокрема, документи в єдиному екземплярі.

Важливо також підтвердити, що провадження було втрачено. Це може бути лист із суду, за яким визначено повноваження розглядати справи замість захопленого суду. Документ має підтверджувати те, що матеріали справ не надходили з попереднього суду, і тому він не має можливості її розглянути.

Якщо такого доказу не буде, суд може відмовити у відкритті провадження за повторно поданою заявою.

Якщо рішення у справі все-таки було винесено?

У разі, якщо рішення у справі було винесено, потрібно звернутися з заявою до суду, який вперше розглядав справу.

До заяви про відновлення втраченого судового провадження додають документи, що збереглися в заявника або у справі.

Якщо рішення було підготовлено тим судом, який зараз не працює, потрібно звертатися до того органу, який зараз виконує його функції. Такі суди визначаються Законами України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції» та «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Наприклад, справи які розглядалися в АР Крим зараз розглядають в судах Києва.

Судовий збір не потрібно сплачувати.

Як відновити кримінальну справу?

У кримінальних справах відновленню підлягають втрачені матеріали, якщо був  вирок суду. Для цього потрібно також звернутися до суду, який ухвалив вирок.

Втрачені матеріали можуть бути відновлені за заявою учасника судового провадження. Близькі родичі засудженого, який помер, мають право подати відповідну заяву, якщо це необхідно для його реабілітації.

Що робити, якщо вирок не винесли?

Матеріали досудового розслідування, а також ті, що були на розгляді в суді відновленню не підлягатимуть.

У 2021 році представники ООН підготували  звіт «Доступність архівних і судових справ, що залишилися на непідконтрольній уряду України території Донецької та Луганської областей». Фахівці підрахували, що є близько 38 справ, які досі не розглянуті Верховним судом через дві причини:  

  • відсутність матеріалів справи або 
  • неможливість доставки засудженої особи до суду або створення відеозв’язку за наявності в касаційному суді заяви засудженого з проханням про його участь у справі

Що далі буде відбуватися з цими справами незрозуміло, проте точно можна сказати, що таких випадків є набагато більше. 

Крім цього автори звіту згадують проблему отримання паперових матеріалів кримінальних справ з ОРДЛО. Цю процедуру один раз проводили у межах роботи Тристоронньої робочої групи з врегулювання ситуації на Донбасі у 2018 році. Тоді представники групи кількома легковими автомобілями вивезли більше ста справ та передали їх українським судам, проте з того часу це більше не повторилося.

Щодо справ, які перебувають в Криму офіційних даних немає, як і дослідних та наукових пошуків у цьому напрямку.

«Право на судовий захист є одним із основних людських прав. Проте у стані війни держава не завжди може його гарантувати, що підтверджується випадками втрати матеріалів справ. Саме тому має бути запропоновано нові правові інструменти, які зможуть більш ефективно реагувати на ці виклики»,

зазначила помічниця адвоката практики судових спорів Олександра Вергелес.

Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:

  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • месенджер Facebook https://bit.ly/3MEcmdQ
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38
А ще віднедавна у нас є Patreon. Там будемо ділитися частиною матеріалів від нашої команди. Будемо вдячні, якщо підтримаєте нас, а ми натомість зможемо брати ще більше pro bono кейсів.