fbpx

Що робити, якщо вас затримує поліція?

19.03.21

Нехай жорсткі норми локдауну не стають на заваді вашому волевиявленню. Нагадуємо, що 39 стаття Конституції України гарантує вільне право збиратися на мирні мітинги та акції.

Однак і тут ми не застраховані від несподіванок. Саме тому наші адвокати підготували для вас пам’ятку з порадами на випадок форс-мажору.

1.Будьте ввічливими з працівниками поліції. При собі треба мати додаток “Дія”, паспорт або інший документ, що посвідчує особу, і не приховувати його від правоохоронців. Але в жодному разі – не віддавати в руки.

2. Поліцейський у спілкуванні з вами зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на вашу вимогу службове посвідчення. Поліцейському заборонено знімати з однострою чи приховувати нагрудний знак із номером. У спецпризначенців номер нагрудного знака має бути додатково зазначений на однострої і шоломі.

3. Запитайте поліцейського – вас хочуть саме затримати чи просто «запросити у відділок». Якщо таки затримати, дізнайтеся причину та підстави. Поліція зобов’язана повідомити їх вам.

4. Якщо вас звинувачують у вчиненні адміністративного правопорушення, запропонуйте поліції скласти протокол на місці. Кодекс про адміністративні правопорушення допускає таку можливість (ст.ст. 258-260 КУпАП). Обов’язково перегляньте, чи все в документі зрозуміло, підпишіть, сфотографуйте оригінал та заберіть копію із собою.

5. Якщо ж вас все-таки привезли у відділок, то поліція повинна скласти два протоколи. Перший – ПРО АДМІНІСТРАТИВНЕ ЗАТРИМАННЯ, де зазначаються його мотиви.

Перевірте, чи в ньому правильно вказаний час. Початком затримання вважається момент, коли особа змушена залишатися поряд із правоохоронцем або у визначеному ним приміщенні. Адміністративне затримання не може тривати більше трьох годин!

Посадова особа повинна роз’яснити ваші права, зокрема: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, користуватися юридичною допомогою, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, оскаржити постанову по справі.

Важливо! Про ваше місце перебування у разі затримання правоохоронці повинні негайно повідомити ваших родичів. На окреме прохання − адміністрацію за місцем роботи чи навчання.

6. Другий протокол – ПРО АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ. Якщо ви його не вчиняли, то так і зазначте в полі “Пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності” протоколу: «жодного правопорушення не вчиняв/ла». Після цього вкажіть імена свідків та їх контактні дані.

Якщо поліція внесла в протокол викривлені відомості, опишіть, як усе відбувалося насправді. Не забудьте закреслити порожні місця в протоколі, щоб у ньому не можна було нічого дописати після підписання.

7. Перевірте, чи в обох документах правильно вказані мотиви затримання, суть адміністративного правопорушення та норма акту, який передбачає відповідальність.

8. Ви маєте право фіксувати усі дії поліції на відео з метою уникнути порушення ваших прав! Ще краще – мати поруч якомога більше свідків. Законодавство України не забороняє фіксувати дії поліції на відео або аудіо (ст. 34 Конституції, ст. 9 Закону «Про Національну поліцію»).

10. Ваш телефон може бути вилучений поліцією лише у випадку, якщо є обґрунтована підозра, що ви його вкрали, або він є знаряддям правопорушення.

11. Якщо ви вважаєте, що ваші права були порушені, обов’язково напишіть заяву про це до правоохоронних органів, у якій вимагайте розслідування та покарання винних.

Звертайтеся за допомогою до адвокатів та журналістів.

Важливо! При адміністративному затриманні ви також маєте право звернутися за безоплатною правовою допомогою. Це означає, що ви можете вимагати у співробітників поліції надати вам захисника з Центру безоплатної вторинної правової допомоги безкоштовно.

Бажаємо вам на шляху до справедливості не забувати про те, що важливо, ким ви прийдете до мети.

Успіхів!)