fbpx

Що дасть Україні членство в Євросоюзі?

09.03.22

Європейський Союз — це економічне та політичне об’єднання суверенних держава, які добровільно об’єдналися для спільного росту та розвитку. Євросоюз не є окремою державою, проте він має спільні наднаціональні інститути, єдиний ринок, пов’язану економіку, спільну зовнішню і безпекову політики.

Базовий документ ЄС говорить — будь-яка європейська держава, яка поважає цінності ЄС та зобов’язується втілювати їх у життя, може звернутися із заявою про членство, враховуючи критерії вступу (ст. 49 Договору про Європейський Союз). 

Тобто насамперед Україна повинна розділяти ключові цінності ЄС — повагу до людської гідності, свободи, демократії, рівності, правової держави та дотримання прав людини, включаючи права осіб, що належать до меншин. 

Лютий супротив України силам російських окупантів показав не просто повагу та відповідність вказаним цінностям, а й готовність за них боротися, що стало поштовхом для подачі Президентом України Володимиром Зеленським заявки на вступ до Європейського Союзу.

Крім базових цінностей, для вступу в ЄС Україна повинна відповідати таким критеріям:

Політичний — вимагає існування в державі стабільних інститутів, що гарантують демократію, верховенство права, повагу до прав людини, повагу і захист національних меншин. Йдеться про:

  • наявність легітимних органів влади, що забезпечуватимуть  демократичні свободи громадян
  • існування незалежних органів правосуддя 
  • проведення вільних і справедливих виборів
  • можливість існування опозиції та абсолютної відрази до корупції

Економічний — вимагає дієвої ринкової економіки і здатності витримувати конкурентний тиск і дію ринкових сил у межах ЄС.

Критерій членства — передбачає здатність держави-кандидата взяти на себе обов’язки членства, включно з дотриманням цілей політичного, економічного та валютного союзу.

Сюди входять обов’язок держави-кандидата забезпечити стабільний розвиток економіки (зокрема, торгівлі, енергетики, промисловості, сільського та рибного господарства) та гідний рівень життя населення (наука, культура, освіта, охорона здоров’я, екологія). Наприклад, щодо торгівлі вимагається вільне переміщення товарів, послуг, робочої сили та капіталів при яких кожен громадянин України зможе без зайвого клопоту поїхати працювати до Франції або Італії, а бізнес зможе надавати послуги в Німеччині та поставляти товари в Іспанію.

Незалежний критерій — вимагає, щоб вступ нових країн не послабив європейську інтеграцію. Тобто, прийняття нового члена не повинно заважати динаміці розвитку вже існуючих держав-членів ЄС.

Для вступу України до Європейського Союзу всі 27 держав-членів ЄС мають дати на це згоду.

Що очікує українців  після вступу України до Європейського Союзу?

Переваги

Політика. Очікується політична стабільність, демократія, ефективний і доступний судовий захист, високі і надійні конституційні гарантії прав і свобод людини та громадянина.

Економіка. Ми матимемо можливість приєднатися до одного з найбільших відкритих світових ринків. Український бізнес зможе вільно вести торгові операції та надавати послуги на європейському ринку, а підвищенню якості українських товарів та послуг сприятиме висока конкуренція.

Якість життя. Вступ України до Євросоюзу дозволить долучитися до його економічних і соціальних програм, отримати доступ до європейської системи освіти, охорони здоров’я.

Ріст компетенцій. Вільне пересування робочої сили в межах ЄС сприятиме обміну досвідом і вміннями між українськими та європейськими працівниками. Внаслідок цього зростатиме продуктивність праці в Україні, збільшуватиметься реальна заробітна плата.

Вільні подорожі. Після вступу до Євросоюзу для Українських громадян відкривається велика кількість європейських кордонів.

Безпека. Участь в Європейській колективній безпеці та гарантування, за її допомогою, територіальної недоторканості України.

Недоліки

Економіка. Через те, що європейські компанії отримають доступ до українського ринку, український бізнес може втратити частину національного ринку. Натомість не отримавши змоги закріпитися на європейських ринках через низьку конкурентоспроможність. А прихід на український ринок товарів з нинішніх країн-членів ЄС може призвести до загального зростання внутрішніх цін в Україні.

Відтік робочої сили та «мізків». Ті фахівці, які можуть запропонувати свої послуги європейським компаніям, можуть залишити Україну й віддаватимуть свій час і вміння для розвитку іншої державі.

Еміграція і імміграція. Існує ризик виїзду громадян України для постійного проживання до інших держав-членів та збільшення кількості іммігрантів за рахунок громадян третіх країн.

Важливо, що Євросоюз не має спільної армії, захист своїх кордонів лежить виключно на кожній окремій державі-члені. 

Що головне у взаєминах Україна ЄС сьогодні?

Майже кожна держава-член Євросоюзу підтримує Україну у війні з росією, як словом так і ділом. Громадяни європейських країн виходять на мітинги та скандують за підтримку України, надсилають нам допомогу та готові навіть воювати на нашому боці. І хоча неможливо передбачити, скільки часу займуть переговори щодо прийняття України в ЄС — «виборці» уже за нас.

«Дехто скептично ставиться до можливостей України відповідати вимогам вступу до ЄС і нашої здатності бути «на рівні» з державами-членами. Однак, доречно буде згадати девіз ЄС «Єдність у різноманітності». Це вказує, що народи Європи об’єдналися заради миру та процвітання і в цій єдиній європейській спільноті є місце різним країнам і культурам. І Україні теж»,

зазначила юристка практики захисту бізнесу Христина Унгурян.