Що дасть ембарго на імпорт товарів з рф?
У відповідь на військову агресію російських солдат в Україні, наша держава та країни Заходу посилюють санкції проти Москви. За останній тиждень світ посилив економічну ізоляцію країни-окупанта. Йдеться про ембарго, як одного з найжорсткіших інструментів впливу на порушника міжнародних норм.
Що таке ембарго?
Ембарго — це торговельно-економічні обмеження, заборона на ввіз чи вивіз окремих товарів. Передбачає також заборону держави заходу в її порти суден інших країн, затримання екіпажів чи вантажів. Ембарго може бути застосовано як у воєнний, так і в мирний час, як засіб впливу на порушника міжнародних норм.
Як це врегульовано в Україні?
Днями Уряд підтримав рішення про запровадження повного ембарго на імпорт товарів з рф. Частково ця заборона існує ще з 2015-го. Щороку список товарів розширювався, а строк дії заборони продовжувався.
Правовою основою для введення ембарго проти російських товарів є закон «Про зовнішньоекономічну діяльність». Документ передбачає у відповідь на дискримінаційні та/або недружні дії щодо України, що застосовуються державою,зокрема, визнаною ВРУ державою-агресором та/або державою-окупантом, введення певних спеціальних заходів. Сюди належить:
- застосування повної заборони (повного ембарго) на торгівлю
- застосування часткової заборони (часткового ембарго) на торгівлю
- позбавлення режиму найбільшого сприяння або пільгового спеціального режиму тощо
Що це дасть?
Санкції України проти росії запроваджує Уряд без застосування визначеної процедури щодо оцінки їх економічної доцільності. Таке рішення має більше політичний, ніж економічний характер. Наслідки від цієї заборони для економіки країни не будуть настільки швидкими, як нам би того хотілося. Але це не означає, що на них не варто сподіватися.
Однак не ми одні маємо намір вплинути на рф за допомогою обмеження торговельних зв’язків. ЄС затвердив новий комплекс санкцій проти росії, куди увійшли ембарго на ввіз російського вугілля, заборона ввозу до росії зброї та високотехнологічних товарів, заборона на діяльність транспортних компаній з росії та білорусі. США у веденні економічної боротьби з росією пішли ще далі, заборонивши будь-який імпорт російської нафти, газу та енергії у країну.
Введення часткового ембарго на товари з росії Євросоюзом, США та іншими країнами світу не є достатніми для швидкого зупинення фінансування війни в Україні. Справді значним ударом по економіці росії стане тільки повне нафтове та газове ембарго усіх країн Євросоюзу. Європа платить росії нафту та газ близько 700 млн доларів щодня, з яких і фінансується військова експансія путіна в Україні. Наприклад, у ЄС уже є досвід запровадження повного нафтового ембарго. У 2012 році його застосували проти Ірану у відповідь на спробу виробити власну ядерну зброю.
Значним потрясінням для економіки росії може стати застосування колективного ембарго у межах ООН. Статут організації передбачає таку можливість (як одного із примусових заходів держав-членів ООН за рішенням Ради Безпеки) для підтримання або відновлення міжнародного миру і безпеки проти держави, дії якої загрожують міжнародній безпеці (стаття 41 Статуту ООН).
Але введення колективного ембарго у межах ООН неможливе, доки в Раді безпеки бере участь росія, яка ветує рішення, що можуть завадити подальшій загарбницькій війні. Сьогодні ООН позбавлена інструментів реагування на порушення міжнародного права, вчиненими постійними членами Радбезу. На цьому етапі членам організації варто замислитися над актуальністю та ефективністю існуючих механізмів запобігання і покарання будь-якої агресії міжнародного характеру.
Що заважає Європі та світу діяти проти росії рішучіше?
Побудова демократичного світу має певні особливості, до яких входить баланс інтересів, допустимість певних дій і очікуваних від них результатів. Логіка в тому, що санкції які вводить демократичний світ проти росії повинні все-таки відповідати певним принципам. Так, у Декларації тисячоліття ООН від 2000 року відзначається, що ООН «сповнена рішучості звести до мінімуму несприятливі наслідки запроваджуваних Організацією Об’єднаних Націй економічних санкцій для ні в чому не винних груп населення, забезпечити регулярний перегляд таких санкцій, і виключити несприятливі наслідки санкцій для третіх сторін». Безумовно, введення ЄС нафтового та газового ембарго проти росії, поставить самі країни ЄС та їх жителів в скрутне становище, спричинивши ріст цін на важливі ресурси.
«Ми знаємо, які негативні наслідки для країн Європи і світу можуть спричинити введені санкції проти росії. Вони мають економічний характер, що звісно неприємно, але не критично. Україна ж аргументовано пояснює, що боротьба з агресією росії — це питання безпеки Заходу та всіх демократичних країн. Виявилося, що міжнародні механізми для впливу на рф не працюють, демократичні інструменти не мають жодного ефекту у боротьбі з диктаторським режимом однієї з найбільших країн світу. Це велике розчарування, але світ повинен був з ним зіштовхнутися, щоб змінити застарілі засоби взаємодії у питаннях миру та безпеки. Сподіваюся, що країни Європи та весь світ переконаються у необхідності повної економічної та політичної ізоляції росії якнайшвидше. І це відбудеться не під враженням нових фото та відео з окупованих росією в Україні територій»,
коментує молодша юристка практики захисту бізнесу Христина Унгурян.