fbpx
+380 (67) 538 45 38

Що буде, якщо втекти від кримінальної відповідальності?

21.02.22

Що буде, якщо виїхати до іншої країни чи заховатися десь у той час, як правоохоронці розслідують скоєний вами злочин? 

Час від часу у новинах з’являється повідомлення про те, що якийсь корупціонер (чи особа, яку так називають) кудись втік, або збирається. Всім у такому випадку цікаво — як йому це вдасться і навіщо?

Пояснюємо, як це може бути.

  1. Кримінальний процес передбачає можливість зупинення провадження у зв’язку з розшуком підозрюваного чи обвинуваченого. У цей час розслідування справи припиняють, поки підозрюваного чи обвинуваченого не знайдуть. 
  1. Для цього підозрюваного чи обвинуваченого потрібно оголосити у міжнародний або всеукраїнський розшук. Про це слідчий чи прокурор виносить постанову (ухвала суду, якщо справа слухається в суді). 
  1. Інформацію про розшукуваних осіб можна знайти на . 
  1. Інформацію про перебування людини у міжнародному розшуку можна перевірити на в розділі «червоні сповіщення» (тобто оголошення про розшук з метою затримання). 
  1. У межах міжнародної правової допомоги також існує процедура встановлення місця перебування особи (не обов’язково тієї, яка переховується). Для цього в базі даних Інтерполу публікується «синя картка». У такому випадку в публічному доступі на сторінці Інтерполу оголошення про розшук особи може не бути. Встановлення місця перебування не тягне за собою арешт, але може тягнути за собою подальше вручення повісток, листів, тексту підозри, проведення слідчих дій у межах процедур міжнародної правової допомоги.

Важливий наслідок зупинення кримінального провадження — строки досудового розслідування не рахуються. У слідства є обмежений час з моменту повідомлення про підозру, коли вони можуть розслідувати справу і направити її в суд: 

  • 6 місяців щодо нетяжкого
  • 12 місяців щодо тяжкого чи особливо тяжкого злочину

Якщо провадження зупинене — перебіг цих строків ставлять на паузу. Це означає: якщо особа, яка переховується, знайдеться чи її знайдуть, навіть через кілька років, то строк розслідування триватиме далі. 

Також ставиться на паузу строк притягнення до кримінальної відповідальності. За загальними правилами особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення злочину до набрання вироком законної сили минуло:

  • 5 років — для нетяжкого злочину
  • 10 років — для тяжкого злочину
  • 15 років — для особливо тяжкого злочину.

Обрахунок строку притягнення до кримінальної відповідальності, у випадку переховування особи, теж зупиняється. Людина звільняється від відповідальності, якщо з часу скоєння злочину минуло 15 років. Тобто особі, яка переховується, доведеться або жити в напрузі 15 років, або переїхати в країну, яка гарантовано не видасть її на запит України, і не виїжджати звідти. 

Щодо кожного окремого випадку є нюанси:

  • Не завжди правоохоронці дотримуються процедури повідомлення про підозру людині, місцеперебування якої невідоме. Їхні дії можна і варто оскаржувати. 
  • Виносять формально постанову про оголошення в розшук, а потім її не реалізують — вона лежить мертвим вантажем поки людина сама не з’явиться або не оскаржить це. 
  • Кримінальне провадження є переслідуванням за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, тому в міжнародній правовій допомозі в такому розслідуванні має бути відмовлено (зокрема, у затриманні, видачі особи).  
  • Підозра про вчинення злочину (чи навіть про існування того злочину) слідчих/детективів може бути просто необгрунтована, а тому їхні дії — безпідставні.

Але на те вони й нюанси, щоб оцінювати їх в кожній окремій ситуації окремо.

За окремим переліком злочинів у випадку, якщо людина переховується на території іншої держави або на окупованій території, щодо неї може здійснюватись спеціальне досудове розслідування та судовий розгляд справи і за її відсутності (це доведено і особу оголошено в міжнародний розшук). Рішення про це може ухвалити суд за клопотанням слідчого чи прокурора.

У таких справах обов’язкова участь адвоката. Він має гарантувати, що права відсутньої особи не порушено. Якщо не йдеться про вузький перелік небезпечних кримінальних правопорушень (переважно злочини проти національної безпеки, корупція, злочини проти людства), то слідству таки доведеться знайти людину, перед тим, як судити.
Як підсумок, адвокатка практики white-collar crime Ольга Веретільник зазначила:

«Висновок такий: переховування від розслідування чи суду це заморожування проблеми і відтягування часу її вирішення. Безперечно варто бути реалістами. Іноді розслідування ведеться з політичних чи інших мало пов’язаних з цілями КПК України мотивів, або підозра не обгрунтована, або все це разом. Можна зрозуміти людей, які в таких випадках вважають за краще виїхати. Проте в будь-якому випадку варто звернутись до адвокатів, проаналізувати ситуацію та розробити юридичну стратегію захисту, інакше невирішена проблема буде висіти над вами дамокловим мечем дуже довго».