fbpx

Ризики, з якими можуть стикатися власники віртуальних активів 

25.10.22

Україна цьогоріч посіла третю сходинку у рейтингу глобального індексу використання криптоактивів, складеному аналітичною компанією Chainalysis. Це означає, що галузь активно розвивається і стає новим сектором економіки. Пояснюємо, з якими проблемами можуть зіткнутися власники віртуальних активів.  

Стати жертвою злочину

Найбільш поширеними злочинами у такому випадку є шахрайські scam-проєкти, тобто  фіктивні схеми для отримання грошей обманним шляхом. Це може бути поширення посилань на фішингові сайти чи вірусних програм під виглядом звичайного програмного забезпечення або мобільних застосунків, кібератаки на криптобіржі та злам криптогаманців з викраденням їх вмісту.

Кримінальне переслідування з боку правоохоронців

Йдеться насамперед про незаконний тиск на представників бізнесу з IT-сектору. Найпоширенішим способом є ініціювання розслідувань Нацполіцією, СБУ та Бюро економічної безпеки.

Серед так званих «типових» злочинів, які реєструють правоохоронці:

 • колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України) 
 • викрадення води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання (ст. 188-1 КК України)
 • шахрайство (ст. 190 КК України)
 • легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом (ст. 209 КК України )
 • ухилення від сплати податків (ст. 212 КК України)
 • фінансування тероризму (ст. 258-5 КК України)
 • несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж (ст. 361 КК України)

Правоохоронці проводять обшуки, вилучають техніку  та інше майно, арештовують корпоративні права, чим фактично блокують роботу бізнесу та чинять тиск на працівників і топ-менеджмент компанії.

Блокування рахунків та транзакцій з боку криптобірж

Причини блокувань є в угоді користувача на саті криптобіржі. Усе для того, щоб убезпечити компанію та користувачів сервісів від репутаційних ризиків та дотримуватися стандартів протидії відмиванню коштів (AML-перевірка). Найбільш поширені причини блокування активів:

 • підозрілість транзакцій з криптовалютою, отриманою незаконно або з високоризикованих  гаманців (криптоміксерів, скам-проєктів, шахраїв та даркнет-маркетплейсів)
 • нетиповість транзакцій для конкретного облікового запису користувача та вимоги правоохоронців про блокування

Спробувати розв’язати цю проблему можна сконтактувавши зі службою підтримки та надати відповідні документи.   

Фінансовий моніторинг операцій з віртуальними активами

У новому законі про фінмоніторинг є поняття «віртуальний актив» — тобто  цифрове вираження вартості, з яким можна проводити операції у цифровому форматі. Тому операції з використанням криптовалют підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу. Постачальник послуг, пов’язаний з обігом віртуальних активів (будь-яка людина або компанія, що обмінює, переказує, зберігає, адмініструє віртуальні активи тощо), є суб’єктом первинного «фінмону». Закон встановив поріг у 30 тис. грн, який розділяє перевірки за обсягом даних, що вимагаються: 

 • якщо операція вища за вказану суму, то клієнт має пояснити походження та призначення активів, а також дані про платника та одержувача
 • транзакція на меншу суму дозволяє вказувати лише номер віртуального гаманця 
 • перекази за кордон навіть менше 30 тис. грн потрібно підтвердити максимально детальною інформацією про учасників транзакцій

Не потрапити на «податковий гачок»

Спеціального порядку оподаткування віртуальних активів немає, тому доходи потрібно фіксувати за загальними правилами. 

 • Для фізичних осіб — 18% податку на доходи та 1,5% військового збору. 
 • Для юридичних осіб на загальній системі оподаткування — 18% з продажу, а підприємства-платники ПДВ — додатково 20% у зв’язку з виникненням податкових зобов’язань. 
 • Підприємці та підприємства ІІІ-ої групи спрощеної системи оподаткування сплачуватимуть 5% (а під час воєнного стану — 2%, але необхідно подати відповідну заяву у податкову), проте існують питання щодо обрання виду діяльності. Ведення бізнесу не за  «своїм» КВЕДом може бути підставою для анулювання податковою статусу «спрощенця».

«Обіг віртуальних активів створив велике коло можливостей для їхніх власників. Разом з тим, специфіка цього ринку та відсутність на даний час його чіткого правового регулювання породжує багато ризиків та невизначеностей. Щоб уникнути негативних наслідків варто подбати про попередній аудит об’єктів інвестування та комплексну підготовку до запуску нових проєктів»,

зазначив адвокат кримінальної практики Артем Облетов.

«Ринок віртуальних активів жваво працює не перший рік, проте його перебування у тіні позитивно не позначається на економіці держави. Та й правова незахищеність його учасників не забезпечує їм належний захист активів. Тому законодавчі зміни та повна легалізація ринку — це вимога часу. Останнє слово за державою»,

наголошує юрист практики захисту бізнесу Артур Лозіцький.

Збережіть собі цей матеріал, а в разі потреби звертайтеся до наших юристів: